Zatýkání a čistky v armádě a justici. Turecký premiér označil vzbouřence za teroristy

Turecký režim potlačil pokus části armády o státní převrat. Podle úřadů zemřelo celkem 265 lidí, z toho 161 civilistů a 104 pučistů, a dalších téměř 1500 utrpělo zranění. Turecká vláda tvrdí, že má situaci plně pod kontrolou a zahájila zatýkání a čistky v armádě a justici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci prezidenta Erdogana vyšli do ulic a oslavují | Zdroj: Reuters

Provládní síly zadržely skoro 3000 příslušníků armády. Je mezi nimi i více než 10 vysokých důstojníků, které vláda podezírá z vedení vzpoury.

„Někteří byli postaveni mimo službu, jiní skončili ve vazbě. Po dalších pátráme. Více méně jsme ale zadrželi všechny, kdo měli něco do činění s tímto pokusem," řekl turecký premiér Binali Yildirim.

Organizátoři převratu nejsou podle Yildirima vojáky, ale teroristy, kteří zaútočili na parlament. Puč ve společném prohlášení odsoudily všechny čtyři hlavní politické strany v zemi.

Podle deníku Hürriyet někteří ze zadržených vyšetřovatelům řekli, že nevěděli o tom, že se účastní pokusu o puč. Jejich velitelé jim prý řekli, že jde o vojenské cvičení.

V souvislosti s nezdařeným pučem turecké úřady pozatýkaly také 10 členů nejvyššího orgánu, který dohlíží na činnost soudů a dalších více než 2700 soudců odvolaly.

Za hlavního iniciátora pokusu o státní převrat vláda označila muslimského duchovního Fetullaha Gülena. Klerik jakoukoli spojitost s pučem rozhodně popírá a pokus o převrat důrazně odsoudil.

Istanbulské letiště se znovu otevřelo, aerolinie přesto lety ruší

Číst článek

Čistka v turecké justici. Úřady zbavily po pokusu o převrat funkce 2700 soudců

Číst článek

ČRo, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme