Zatýkání v Baskicku

Policie ve Španělsku a Francii zatkla 13 lidí podezřelých z napojení na baskickou militantní organizaci ETA. Zatčené osoby se měly podílet na výběru takzvané revoluční daně, což je v podstatě vydírání podnikatelů ve španělském Baskicku a francouzské Navaře. Podle španělských médií tyto praktiky neustaly ani poté, co ETA v březnu vyhlásila trvalé příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baskicko

Zakázaná strana Batasuna, která je zároveň politickým křídlem ETY, odmítla policejní akci ústy svého lídra Arnalda Otegiho. "Policejní akce je zřetelný a frontální útok na veškerá očekávání míru většiny baskické společnosti. Je to politické rozhodnutí, které neodpovídá současné situaci," prohlásil Otegi.

Policejní operace by mohla ohrozit rozhovory se španělskou vládou, které se premiér José Luis Zapatero chystal v nejbližší době oficiálně zahájit. Ministr vnitra Alfredo Perez Rubalcaba ale uvedl, že včerejší zatýkání se mírového procesu nedotkne.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme