Zavalený Haiťan přežil v troskách 11 dní

Francouzští záchranáři našli v sutinách na Haiti živého muže. Pod troskami hotelu v Port-au-Prince přežil 11 dní. Mladík je údajně v dobré kondici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětadvacetiletý Haiťan přežil pod troskami 11 dní | Foto: AFP

Třiadvacetiletý Wismond Exantus zůstal uvězněný v sutinách hotelu Napoli, kde pracoval. Když se budova začala řítit, schoval se pod pult a ocitl se tak v dutině.

Pod zhruba šestimetrovou hromadou z betonu a dřeva celou dobu ležel na zádech. Přežil díky sušenkám, cole a pivu, informovaly zpravodajské agentury.

Záchranáři z mezinárodního týmu se k zavalenému mladíkovi dostali tunelem, který museli vykopat. Když ho pak na nosítkách odnášeli do nemocnice, desítky přihlížejících aplaudovaly.

Pátrání oficiálně skončilo

Haitská vláda přitom v pátek oficiálně ohlásila konec pátrání po osobách zavalených v troskách budov. Některé týmy proto už svou práci končí, jiné se ale nevzdávají naděje a pokračují. Dosud se podařilo z trosek vytáhnout 133 živých lidí.

Počet potvrzených obětí ničivého zemětřesení se zvýšil na 120 tisíc. Podle haitské vlády ale toto číslo nezahrnuje mrtvé, které vyhrabaly a pohřbily jejich rodiny. Zraněných je na čtvrt milionu. Katastrofa postihla asi třetinu obyvatel ostrovního státu.

Humanitární operace se teď zaměří hlavně na pomoc lidem bez přístřeší, na rozdělování potravin a vody a na lékařskou péči. Haitské hlavní město mezitím opustily desetitisíce lidí. Míří do venkovských oblastí, které zemětřesení nezasáhlo.

Stále více Haiťanů s americkým pasem utíká ze zničené země do Spojených států. Z Port-au-Prince odlétají v amerických vojenských letadlech. O totéž se pokouší také mnoho dalších Haiťanů, kteří americké občanství nemají.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Igor Maňour, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme