Zavede Británie průkazy totožnosti?

Británie je jedna z mála zemí, které nezavedly občanské průkazy. Ministr vnitra David Blunkett o víkendu prohlásil, že hodlá prosadit zavedení průkazů totožnosti ve vládě. Zdaleka to ale není návrh bezproblematický.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Zdroj: AFP

Ministr vnitra David Blunkett byl v populárním nedělním pořadu televize BBC Snídaně s Frostem minulou neděli dotázán, kolik cizinců podle jeho odhadu žije v Británii ilegálně. Nevidomý ministr Blunket, který je znám svým smyslem pro humor a do studia si přivedl slepeckého psa jak řekl proto, aby mu redaktor kladl správné otázky, bez váhání odpověděl: "I haven´t got a clue" - nemám páru, nevím, kolik lidí ze zahraničí se v Británi zdržuje nezákonně. Hned dodal - "tuto informaci uvádím pro zítřejší novinové titulky" a vesele se zasmál.

Noviny o ministrově vystoupení v televizi skutečně psaly, ale bylo to hlavně proto, že Blunkett v tom interview také prohlásil, že hodlá prosadit ve vládě zavedení občanských průkazů, které v Británii dosud neexistují. Je to poněkud podivné, protože průkaz totožnosti potřebují Britové prakticky každý den, třeba když si vybírají peníze u okýnka v bance, ale doposud je za průkaz totožnosti považován cestovní pas kde podobizna držitele je, nebo řidičský průkaz, kde podobizna není. Ale tam je zase na rozdíl od pasu uvedena adresa držitele.

Ministr vnitra považuje zavedení občanských průkazů či chcete-li průkazů totožnosti za způsob, jak skoncovat s ilegálním přistěhovalectvím, a zároveň s nejrůznajšími podvody dejme tomu ve veřejných službách jako je státní zdravotnictví, kde se o lékařskou službu často hlásí i cizinci, kteří na ošetření zdarma v Británii nemají nárok.

Ministr Blunkett přiznává, že pro zavedení průkazů totožnosti nutně není celá vláda, někteří ministři mají zásadní námitky. A nejsou sami. Proti průkazům brojí i skupiny obhájců lidských práv, a dobročinné organizace pečující o přistěhovalce. Argumentují, že průkazy totožnosti bude možné padělat jako všechny ostatní průkazy a vůbec, ilegální přistěhovalectví se tím podle jejich názoru nezastaví.

Víc se dozvíme 26.listopadu, kdy královna oficiálně zahájí novou schůzi parlamentu svou trůnní řečí. Trůnní řeč je vlastně programovým prohlášením vlády pro příští rok. Jestliže ministr Blunkett uspěje a vládu o svém plánu přesvědčí, v trůnní řeči by měl být vyhlášen záměr zavést v Británii průkazy totožnosti.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme