Zavedení ekologických plaket v Německu se zatím míjí účinkem

Zavedení ekologických zón v centrech německých měst zatím nepřineslo kýžený efekt. V Mnichově nebo Stuttgartu je povolená hranice polétavého prachu stále překračována příliš často. Naopak počet řidičů, kteří si zakoupili povinné ekologické plakety je velmi vysoký.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola emisí

Kontrola emisí | Foto: Jan Říha | Zdroj: Český rozhlas

Povolená hodnota na kubický metr a den představuje 50 mikrogramů polétavého prachu. Tato hranice se smí překročit maximálně 35krát za rok. Ekologickou zónu zatím od října 2008 ve svých centrech zavedlo více než třicet německých měst a jejich počet má dále stoupat.

Zatímco obyvatelé Stuttgartu a Mnichova zatím pozitivní účinky nepociťují, ve středu Kolína nad Rýnem se naměřené hodnoty zlepšily. Do vnitřních oblastí německých měst smějí pod hrozbou čtyřicetieurové pokuty jen auta vybavená červenou, žlutou nebo zelenou plaketou. Od příštího roku už budou mít privilegium jen vozidla se žlutým nebo zeleným terčíkem.

Podle propočtů Spolkového úřadu pro životní prostředí by se počet dní s překročenou emisní normou snížil o dalších 18 v okamžiku, kdy by do centra směla jen auta se zelenou plaketou.

Omezení rychlosti na nejfrekventovanějších ulicích na 30 kilometrů v hodině by prý znamenalo dalších mínus 10 dnů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme