Závěr ruské předvolební kampaně provázejí skandály

Rusko má před sebou poslední den kampaně před volbami do parlamentu. Její závěr provázejí skandály a podezření z možných manipulací. Úřady začaly pro údajné porušení volebního zákona stíhat asociaci Golos, která volby monitoruje. Pronásledování odsoudil i šéf prezidentské rady pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Hlava prezidentské Rady pro lidská práva Michail Fedotov označil předvolání nevládní organizace Golos před soud za nesprávný krok, který zhorší image Ruska těsně před volbami.

Úřady začaly stíhat asociaci, která pravidelně monitoruje všechny volby v Rusku, po stížnosti tří poslanců. Ti žádají prověrku s tím, že se skrze Golos snaží ovlivnit ruskou politiku „zahraniční organizace" - především ze Spojených států.

Z údajné snahy ovlivnit volby před pár dny obvinil Západ i ruský premiér Vladimir Putin, jehož strana Jednotné Rusko podle očekávání získá ve volbách většinu. Asociace Golos před několika dny zveřejnila na internetu takzvanou mapu volebních narušení, kde upozorňovala na podezření z možných falsifikací.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme