Závěry vyšetřování "aféry Kelly" tvrdě dopadly na BBC

Závěr vyšetřování smrti zbrojního experta Davida Kellyho tvrdě dopadl na britské veřejnoprávní médium BBC. Předseda rady guvernérů této vysílací společnosti Gavyn Davies se rozhodl ve světle kritiky podat demisi. Soudce Brian Hutton ve své zprávě vytkl BBC, že informovala o iráckých zakázaných zbraních nevhodně a nepodloženě. Naopak očistil vládu premiéra Blaira. Jeho kabinet čelil podezření, že je do Kellyho smrti zapleten. Podle vyšetřování britský vládní expert spáchal sebevraždu a z jeho smrti nelze nikoho vinit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský soudce Brian Hutton

britský soudce Brian Hutton | Zdroj: ČTK

Vše začalo v září 2002 - britská vláda tehdy zveřejnila zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení. V ní byla mj. zmínka o tom, že irácký režim je schopen aktivovat tyto zbraně během 45 minut. V květnu loňského roku britský odborník na irácké zbraně David Kelly poskytl rozhovor zpravodaji BBC pro otázky obrany Andrewu Gilliganovi, který krátce poté odvysílal reportáž, v níž řekl, že vláda zveličila nebezpečí iráckých zbraní, aby ospravedlnila útok na Irák.

Začátkem července loňského roku byl doktor Kelly jmenován jako zdroj Gilliganových informací a 17. července bylo Kellyho tělo nalezeno nedaleko jeho domu u Oxfordu. V srpnu pak začalo vyšetřování okolností jeho smrti.

Hlavní závěr dlouho očekávané zprávy o nezávislém vyšetřování tedy zní: Kelly spáchal sebevraždu a nikdo ji nemohl předvídat. "David Kelly spáchal sebevraždu tím, že si podřezal levé zápěstí. Smrt si uspíšil tak, že si vzal tablety coproxamolu. Do smrti profesora Kellyho není zapletena žádná další osoba," uvedl soudce Brian Hutton.

Za Kellyho smrt tedy nemůže ani Blairova vláda, ani BBC. Jen ministerstvo obrany prý mohlo Kellyho více chránit, když byla odhalena jeho identita. BBC má ale větší problém - podle soudce Huttona neexistují důkazy, které by podložily tvrzení redaktora Andrewe Gilligana, že Blairova vláda hrozbu iráckých zbraní nadsadila.

Tony Blair zprávu bez výhrad přijal. V parlamentu pak premiér v reakci na závěry vyšetřování řekl: "Tvrzení, že já nebo kdokoli jiný lhal tomuto parlamentu nebo úmyslně nesprávně informoval Británii o zbraních hromadného ničení, je opravdová lež. Proto požaduji, aby ti, kteří to tvrdili a opakovali celé ty měsíce, to teď odvolali - plně, otevřeně a jasně."

BBC vpodvečer uvedla, že se za určitá obvinění Blairovy vlády omlouvá. Předseda rady guvernérů tohoto veřejnoprávního média Gavyn Davies se zároveň rozhodl rezignovat na svoji funkci. Jeden z hlavních kritizovaných, reportér Andrew Gilligan, ale označil Huttonův verdikt za hrubě jednostranný. Gilligana se zastal i svaz novinářů.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Milan Kocourek, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme