Zabavování lístků, obsazování škol a hrozby vyvedením. Katalánsko se chystá na nedělní referendum

Katalánsko čeká klíčové hlasování o jeho budoucnosti. Tedy možná. Obyvatelé regionu na severovýchodě Španělska mají v neděli v referendu rozhodnout, zda chtějí nezávislost své země na Madridu, nebo ne. Španělský ústavní soud ale na začátku září referendum zakázal a španělská vláda ho považuje za nezákonné. Policie uzavírá volební místnosti a zabavuje hlasovací lístky, regionální správa přesto chce referendum uskutečnit.

Tento článek je více než rok starý.

Barcelona (Aktualizováno: 14:15 30. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strhaná španělská vlajka v Barceloně

Strhaná španělská vlajka v Barceloně | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

Zatím není úplně jasné, co se bude v neděli dít. Španělská prokuratura stíhá 700 starostů obcí, které daly k dispozici obecní prostory pro hlasování. Zadrženo bylo také 14 níže postavených úředníků španělské administrativy.

JAK SE BUDE HLASOVAT?

Hlasovat se má od 9 do 20 hodin. Hlasovací lístek má být jednoduchý: chcete, aby Katalánsko bylo nezávislou republikou? Potíže se ale předpokládají s volebními místnostmi i samotným sčítáním a posíláním dat.

Policie konfiskuje volební lístky, plakáty, navštěvuje tiskárny, kde zabavuje věci. Hlídán je i sklad s volebními materiály, tedy urnami a zástěnami, které se při volbách používají.

Katalánská vláda si už ale podle katalánského listu La Vanguardia přes internetový obchod Alibaba objednala nové urny čínské výroby.

Přespávání dětí, pyžamové párty...

Volebních místností po celém Katalánsku má být ale méně, než obvykle – hlasovat se má na 2300 místech. Většinou mají být v kulturních střediscích nebo ve školách. Na ulicích při hlasování mají být umístěny šipky, které voliče navedou do místností, které budou otevřené.

Policie zapečetila více než polovinu katalánských škol vyhrazených pro zítřejší hlasování o nezávislosti. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámila španělská vláda. Policisté celkem zavřeli na 1300 škol, kde měly být volební místnosti.

Dostupné nejspíš zůstanou i některé školy, které se brání uzavření policií tím, že pořádají různé víkendové akce: přespávání dětí, pyžamové párty, vítání podzimu nebo filmový maraton. Zastánci nezávislosti, zejména rodiny s dětmi, tak obsadili 163 škol.

Katalánská regionální policie zasahuje v barcleonské střední škole Miquel Tarradell, kde má být jedno z hlasovacích míst referenda | Foto: Enrique Calvo | Zdroj: Reuters

Do některých obsazených škol už policie dorazila. Upozornila přítomné, že v neděli ráno už tam nikdo být nesmí.

Španělské úřady podle agentury Reuters v sobotu odpoledne oznámily, že hlasující z volebních místností bude vyvádět policie. Ta ale nejspíš nebude mít dost lidí na to, aby všechna volební místa uhlídala. Podle příkazů se policejní opatření také mají obejít bez násilí.

V sobotu provedla španělská policie razii ve středisku katalánské vlády pro telekomunikace a informační technologie. Uvádí to španělský deník La Vanguardia  s odvoláním se na rozhlasovou stanici RAC1. Policie ani španělské ministerstvo vnitra zatím zásah ve středisku nepotvrdily.

Španělský soud také v pátek nařídil společnosti Google odstranit aplikaci, která informuje o katalánském referendu o nezávislosti.  

Půl na půl?

Průzkum jedné z katalánských televizí ukázal, že 52 % Katalánců si přeje referendum o nezávislosti a 43 % ne. Odpůrci secese Katalánska budou v centru Barcelony před sídlem katalánské vlády demonstrovat v sobotu večer.

Z demonstrace zastánců setrvání Katalánska ve Španělském království - uklízeč Francisco a jeřábník Pedro | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Už v sobotu protestovali zastánci setrvání Katalánska v rámci Španělského království například ve výstavní hale ve městě l'Hospitalet de Llobregat.

Na shromáždění dorazil se španělskou vlajkou i jeřábník Pedro. Radiožurnálu řekl, že až do této chvíle odpůrci nezávislosti Katalánska mlčeli, ale je třeba světu také ukázat, že ne všichni v Katalánsku jsou separatisté. Otázka nezávislosti rezonuje i v rodinách i mezi mnohaletými přáteli.

Podle účastníků demonstrací není radno si na okno vyvěsit španělskou vlajku, příznivci nezávislosti by ho rychle vysklili. V samotné Barceloně španělské vlajky vidět nejsou, pouze na oficiálních vládních budovách.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme