Boj s časem. Záchranáři se snaží dostat ke zraněnému jachtaři, který se nemůže hýbat, jíst a pít

Mezinárodní tým záchranářů se snaží dostat k vážně zraněnému indickému jachtaři, který se účastní sólo závodu kolem světa Golden Globe. Námořní důstojník Abhiláš Tomy uvázl asi 3200 kilometrů od pobřeží Západní Austrálie. Jeho jachta má po bouři v Indickém oceánu zlomený stěžeň. Podařilo se mu odeslat vzkaz, že utrpěl vážné zranění zad, nemůže se hýbat, jíst ani pít, napsala britská BBC.

Dillí (Aktualizováno: 7:22 24. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní důstojník Abhiláš Tomy před začátkem závodu Golden Globe | Zdroj: Profimedia

Organizátoři závodu uvedli, že Tomy pouze leží a je neschopný pohybu. Na pomoc se již vydala francouzská rybářská loď, která by k němu mohla dorazit v pondělí. „Zraněný muž by měl být vyzvednut v příštích 16 hodinách francouzské plavidlo Ossiris,“ citoval indického ministra obrany server Oneindia. Podle něj se operace koordinuje i s autralským námořnictvem.

Do oblasti míří i australsko-novozélandské plavidlo s vrtulníkem na palubě, bude mu ale trvat nejméně čtyři dny, než se tam dostane.

Dvě vojenská letadla, jedno z Austrálie a druhé z Indie, v neděli přeletěla nad jachtou, ale nepodařilo se jim muže zkontaktovat. „Je zraněný uvnitř své jachty, takže nemůže komunikovat,“ řekl agentuře AFP mluvčí australského úřadu pro námořní bezpečnost.

Devětatřicetiletý komandér indického námořnictva se stal v roce 2013 prvním Indem, který obeplul svět. Vzhledem k tomu, že se mu rozbil i satelitní telefon, z lodě může nyní komunikovat jen prostřednictvím textových vzkazů. V sobotu napsal: „Velké obtíže s chůzí, nejspíš potřebuji nosítka, nemůžu chodit, naštěstí v bezpečí uvnitř lodi... satelitní telefon se porouchal.“

Tomy má ještě jeden satelitní telefon v záchranném zavazadle, kvůli svému zranění se k němu ale nemůže dostat.

Většina z 11 účastníků závodu je stále na trase, nicméně více na severu, takže se jim podařilo vyhnout té nejsilnější bouři, uvedli organizátoři. Závod Golden Globe spočívá v sólo obeplutí světa bez použití moderních technologií, jedinou výjimkou jsou satelitní telefony. Závodníci na trať vyrazili 1. července z Francie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme