Zavražděná novinářka Anna Politkovská má v Moskvě pamětní desku

Zavražděná ruská novinářka a obránkyně lidských práv Anna Politkovská má v Moskvě pamětní desku. Dnes ji odhalili na budově listu Novaja Gazeta, pro který pracovala. Od vraždy Politkovské uplynulo přesně sedm let. Kdo si ji objednal, policie dosud nezjistila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska Anny Politkovské v Moskvě | Foto: Martin Dorazín

Sychravý podzim, verše, vzpomínky a nezodpovězené otázky: do jakých pater moci vedou stopy vrahů a kdo jsou lidé, kteří si u nich vraždu Anny Politkovské objednali? Tak vypadalo dnešní pietní shromáždění.

Anna Politkovská bude chybět všem, především ale svým nejbližším - své matce a sestře.

„Byla brilantním diskutérem, mohla se zasvěceně bavit na témata od ruské demokracie až po výsadbu růží na chatě. Samozřejmě že mi chybí, protože byla mojí jedinou sestrou. Chtěli bychom se domoci spravedlnosti,“ řekla Českému rozhlasu sestra Anny Politkovské Jelena Kudimovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje ČRo v Moskvě Martina Dorazína z odhalení pamětní desky Anně Politkovské

Po Anně Politkovské jsou pojmenovány zasedací síně v Evropském parlamentu, ulice v různých městech světa, nejvíce v Itálii, ale například také v České republice v Karlových Varech. V Moskvě Anna Politkovská žádnou svou ulici dosud nemá. Ode dneška však má pamětní desku.

„Jsem samozřejmě velmi vděčná Anniným kolegyním, že na úřadech prosadily výjimku. V Moskvě totiž můžete pamětní desku umístit až 10 let po smrti dané osoby. Za těch sedm let se nepodařilo zjistit, kdo si její vraždu objednal. Snad se to jednou dozvíme. Teď běží už druhý soudní proces a naděje - jak víte - umírá poslední," dodává sestra Anny Politkovské.

Kousek od budovy listu Novaja Gazeta je bar, ve kterém vykonavatelé této vražedné objednávky seděli a spřádali své plány. Lidé si stěžují, že poté, co Anna Politkovská byla zavražděna, nemají vůbec žádné informace o tom, co se děje na Severním Kavkaze, a zvláště v Čečensku.

„Naše země umírá na lži a pokrytectví. To je naše neštěstí. Je nám jasné, že stopy Aniččiných vrahů vedou po mocenském schodišti nahoru. Díky takovým lidem, jako byla Anička, proti tomu budeme bojovat dál. Bude to velmi těžké. Přece vidíte, že zavřeli mladé lidi jen za to, že vyšli do ulic a žádali čestné volby,“ říká důchodkyně Ludmila Nikolajevna.

Na odhalení pamětní desky, mimochodem velmi zdařilé, se přišli podívat také čeští studenti, kteří jsou tady na stáži. „Anna Politkovská je osoba, na kterou by se nemělo zapomínat, a chtěli jsme být u toho, když jí odhalí pamětní desku,“ řekl zpravodaji Českého rozhlasu jeden z nich.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme