Zažij ruský kriminál. Kampaň AI upozorňuje na ruské vězně svědomí

Odsedět si aspoň pár minut v ruském vězení - tenhle zážitek nabízí v Česku, i když jen virtuálně, organizace Amnesty International. Kampaň v čele s panoramatickým videem přímo z vězeňské cely má zasáhnout hlavně mladé publikum. A upozornit na to, jak funguje dnešní ruská justice. Nepodmíněné tresty tam padají i za komentáře na sociálních sítích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský umělec a aktivista Anton Litvin | Foto: Vojtěch Berger

„Zvykneš si, deset let uteče jako voda, já tu kroutím už patnáctý rok,“ říká na uvítanou na videu potetovaný vězeň. Spolu s ním jsou v cele ještě tři další, mezi nimi i nováček, který zrovna nastoupil. A právě jeho očima divák vnímá atmosféru v ruském vězení.

„Budeš mýt záchod, jsi přece bažant, a kdybys donášel, tak se ti postaráme o sebevraždu,“ říká kápo cely, dívá se směrem ke kameře a rukou naznačí podříznutí hrdla. Klip trvá šest minut a to, že se v něm prakticky nic neděje, je záměr.

„Panoramatická videa jsou obecně vhodná na budování atmosféry, nejčastěji se s nimi setkáme v zábavním průmyslu. Tady je to využito pro budování pocitu stísněnosti, beznaděje a tím chceme vyvolat solidaritu s těmi odsouzenými,“ vysvětluje Michal Vlasák z PR agentury, která klip pro Amnesty International vyrobila.

Kampaň podpořil i ruský umělec a aktivista Anton Litvin, který poslední rok trvale žije v Praze. V Rusku ho policie naposledy zadržela předloni, tehdy ze služebny utekl.

„Za poslední dva roky se situace radikálně změnila. Lidé přijali obraz vnitřního nepřítele, jak ho prezentuje Kreml. A každý, kdo s Kremlem veřejně nesouhlasí, je najednou i nepřítel společnosti,“ říká ruský aktivista.

Amnesty International v Rusku eviduje desítky takzvaných vězňů svědomí odsouzených prakticky jen za vlastní názor. Podle Martina Balcara, který vede kampaně české pobočky Amnesty, je to ale jen špička ledovce a k odsouzení i uvěznění stačí v současném Rusku jen malá záminka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová kampaň Amnesty International upozorňuje na tzv. vězně svědomí v ruských káznicích. Natáčel o tom redaktor Vojtěch Berger

„Takže máme případ paní Jekatěriny Bolugžininové, což je úplně běžná prodavačka z Jekatěrinburgu, která se naštvala na anexi Krymu a napsala článek na sociální síť Vkontakte, a za ten dostala 320 hodin veřejných prací,“ popisuje Balcar.

Česká Amnesty International chce s kampaní o ruských věznicích objíždět i letní festivaly. Pro co nejvíce autentický zážitek se dá video zhlédnout i ve 3D prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu. Jejich papírová varianta stojí zhruba 200 korun a dá se jednoduše připojit k chytrému telefonu.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme