Záznamy pilota balonu z Texasu: řídil v opilosti, z alkoholismu se léčil

Horkovzdušný balon, při jehož sobotním pádu zahynulo v Texasu 16 lidí, pilotoval podle AP 49letý Alfred Nichols. Za posledních dvacet let byl několikrát zatčen v souvislosti s drogami a řízením pod vlivem návykových látek, píše agentura Reuters. Příčina tragédie ale dosud není známa a policie nikoho neobvinila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé na místě havárie horkovzdušného balónu u města Lockhart

Vyšetřovatelé na místě havárie horkovzdušného balónu u města Lockhart | Zdroj: ČTK

Vyšetřování už potvrdilo, že v balonu hořelo a že stroj zasáhl dráty elektrického vedení. Provazy spojující koš s balonem se přetrhly a vypuštěný balon se našel asi kilometr od zříceného koše.

Balon provozovala společnost Heart of Texas Hot Air Balloon Rides. Nichols byl podle jeho kolegy citovaného agenturou AP velmi zkušený. Zjistilo se ale, že v roce 2000 byl zatčen ve státě Missouri pro řízení auta pod vlivem alkoholu a že v minulosti při provozování vlastní firmy na létání v balonu měl určité potíže se stížnostmi zákazníků.

Za řízení pod vlivem alkoholu byl znovu zatčen v roce 2006, od ledna 2012 do 2013 byl v podmínce, píše s odkazem na AP server People. Nicholsova bývalá přítelkyně řekla AP, že šlo o léčeného alkoholika. Dodala ale, že by nikdy svou posádku neohrozil.

Už v době svých problémů se zákonem vlastnil Nichols společnost poskytující turistům lety v horkovzdušném balonu Air Balloon Sports.

Brněnský výrobce spadlého texaského balonu nabízí pomoc při vyšetřování

Číst článek

Člen vedení Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Robert Sumwalt uvedl, že balon pocházel od brněnské firmy Balóny Kubíček, která balony vyrábí už 30 let. Firma je připravena spolupracovat a s vyšetřovateli je v kontaktu.

Balon měl čtyři palivové lahve a tři hořáky. „Tento byl vyrobený v roce 2014," uvedla v tiskové zprávě pro ČTK za firmu Kamila Kolářová.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, co bylo příčinou požáru. „Existuje fyzický důkaz, že balon zasáhl dráty, nikoli stožár," potvrdil Sumwalt dřívější tvrzení některých svědků. Rovněž dodal, že v balonu hořelo, ale že není zatím jasné, zda před nárazem či po nárazu do elektrických kabelů. Sumwalt také řekl, že v posledních letech stejný typ českého balonu havaroval už minimálně jednou.

Vyšetřovacímu týmu se podle něho na místě podařilo shromáždit 14 mobilních telefonů či jiných elektronických zařízení, která chtějí prozkoumat a objevit případný záznam letu, jenž by pomohl zjistit příčinu havárie.

Neštěstí se událo u města Lockhart, vzdáleného asi 45 kilometrů jižně od Austinu. Balon se zřítil do zemědělské oblasti na místní pole, podél něhož vedou dráty velmi vysokého napětí.

Podle americké balonové asociace jde o vůbec nejtragičtější zaznamenanou nehodu svého druhu na západní polokouli. V celosvětovém měřítku byl poslední nehodou s ještě větším počtem obětí pád balonu v egyptském Luxoru, kde v roce 2013 přišlo o život 19 lidí. NTSB zaznamenala v USA od roku 2011 60 nehod horkovzdušných balonů, z toho šest s několika mrtvými.

NTSB v roce 2014 marně žádala americký Federální úřad pro letectví (FAA) k zpřísnění podmínek pro provoz balonů převážejících větší množství lidí. FAA to odmítl s tím, že rizika jsou nízká.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme