Zbídačené a připoutané řetězy k postelím. Rodiče v Kalifornii v domě věznili 13 dětí, okolí nic netušilo

Kalifornská policie v neděli z rodinného domu vzdáleného asi dvě hodiny jihovýchodně od Los Angeles zachránila 13 dětí. Jejich rodiče je drželi zřejmě roky v zajetí, motiv ale zůstává neznámý. Někteří ze sourozenců byli během zásahu policie uvázáni řetězy k postelím, mnohé ve zbídačeném stavu, podvyživení a špinaví. V okolí přitom nikdo nic netušil, sousedé ani nevěděli, že v domě děti žijí.

Perris (Aktualizováno: 22:35 16. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé David a Louise Anna Turpinovi | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na situaci v rodinném domě v kalifornském městě Perris upozornila 17letá dívka, jedno z 13 vězněných dětí, které se podařilo ukrást telefon rodičů a kontaktovat policii. Vyšetřovatelé později oznámili, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by děti byly sexuálně zneužívány.

Rodinný dům v kalifornském městě Perris, kde rodiče drželi v zajetí 13 dětí. | Zdroj: Reuters

Když policisté přijeli na místo, objevili sedm už dospělých sourozenců, ačkoli tak podle nich kvůli zanedbanému stavu nevypadali. Podobně sedmnáctiletou dívku původně považovali za desetiletou.

„Podmínky tam byly děsivé,“ řekl místní šerif Greg Fellows. Úřad sociální péče uvedl, že jeho pracovníci nikdy předtím rodinu nenavštívili.

„Oběti se zdály podvyživené a velmi špinavé,“ sdělila policie s tím, že sourozencům bylo od dvou do 29 let. V temném a špinavém domě žily bez přístupu k vodě a stravě. Některé z nich byly připoutané k posteli řetězy a zámky, píše New York Times. 

Americká média zveřejnila fotografie, ze kterých vyplývá, že v rodině žilo deset dívek a tři chlapci. Na snímcích jsou děti s rodiči například při obnovení jejich svatebních slibů.

null

null

„Rodiče nebyli schopní logicky vysvětlit, proč jsou jejich děti drženy,“ stojí v prohlášení policie. Sedmapadesátiletého Davida Turpina a jeho o osm let mladší manželku Louise Annu policie umístila do vazby s možností kauce devět milionů dolarů pro každého, což je v přepočtu téměř 188 milionů korun.

Policie později oznámila, že všechny děti jsou nejspíš biologickými potomky Turpinových. Manželé by měli stanout před soudem ve čtvrtek.

Jejich zadržení obyvatele Perrisu šokovalo. Sousedé údajně neměli ani tušení, že v domě kromě manželského páru žije někdo další. „Neměl jsem ani ponětí, co se tam děje,“ řekl Andrew Santillan bydlící poblíž. Podle dalších lidí z okolí byli manželé velmi uzavření a s nikým nemluvili. Jiní sousedé zase vypověděli, že když se některé z dětí objevily před dvěma lety na veřejnosti, vypadaly drobné a bledé a chovaly se podivně.

Policie uvedla, že není zřejmé, jak dlouho děti v zajetí žily. Po zásahu byly všechny převezeny do nemocnice, informace o jejich zdravotním stavu zatím nebyly zveřejněny.

null

null

Fotka ze zpravodajského serveru CNN, na které mají být děti spolu s rodiči.

Soukromá škola se šesti studenty

Podle údajů kalifornského ministerstva školství byla na adrese domu registrována soukromá škola, jejímž byl Turpin ředitelem. V minulém školním roce vedla v záznamech šest studentů různého věku.

Turpinovi byli podle listu New York Times velmi zadluženi a v roce 2011 zažádali o osobní bankrot. „Pamatujeme si je jako velice milý pár,“ řekl advokát Ivan Tarhan, který oddlužení Turpinových řešil. Podle něj mluvili o dětech moc pěkně a Turpinová mu řekla, že mají rádi Disneyland, kam celá rodina často jezdí. Právník uvedl, že v době bankrotu mluvili Turpinovi o 12 potomcích.

Rodina se do Kalifornie přestěhovala v roce 2012 z Texasu. Pár to napsal na facebooku, kde také v roce 2011 zveřejnil fotografii s 12 potomky. Někdo z přátel se pod fotkou zeptal, zda je všech 12 dětí jejich. „Ano, všech 12 dětí je našich a jsme na ně velice hrdí,“ odpověděli Turpinovi.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme