Americká firma po kritice stáhla z prodeje funkční pistoli. Zbraň vypadá jako z kostiček lega

Pistole, která na první pohled vypadá jako složená z červených, modrých kostek, se žlutým tělem a zelenými detaily, jež imitují známou hračku z Dánska. I název Block19 připomíná font, který používá používá firma Lego. Nejedná se ale o spolupráci výrobce zbraní a kostek, ani o hračku, která vypadá jako pistole. Plně funkční střelnou zbraň typu Glock představila americká firma. Po kritice ji ale z trhu stáhla.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rozhodli jsme se uvést na trh Block19. Cílem je sdělit, že je v pořádku vlastnit zbraň a že zodpovědné vlastnění a střílení může být opravdu zábavnou aktivitou,“ stojí v prohlášení firmy Culper Precision z amerického státu Utah.

Vzhled pistole měl podle výrobce podtrhnout „prožitek ze střeleckých sportů“ a ukázat, že „zbraně jsou pro každého bez ohledu na typ osobnosti nebo politickou příslušnost“.

Záměr ale kritizují příznivci přísnější zbraňové politiky. Považují pistoli za nebezpečnou a nezodpovědnou.

Podle Shannon Wattsové z aktivistické skupiny Everytown for Gun Safety je jedním ze zásadních problémů podoba zbraně, která připomíná dětskou hračkou. Může tak představovat riziko pro děti a přitahovat jejich pozornost.

Wattsová pro BBC uvedla, že její organizace kontaktovala Lego, které následně firmě Culper Precision zaslalo dopis. V něm požadovalo zastavení výroby.

Ředitel společnosti Brandon Scott v rozhovoru pro The Washington Post prohlásil, že po domluvě s právníkem žádosti výrobce hraček vyhověl. Zbraň už nyní není dostupná na webových stránkách firmy.

‚Dost bylo modliteb, je čas přijmout nějaká opatření.‘ Biden oznámil nová opatření pro kontrolu zbraní

Číst článek

Scott dále uvedl, že pokud by nezajištěnou zbraň vzalo do ruky dítě a vystřelilo by z ní, tak by to nebylo vinou výrobce, ale majitele pistole.

BBC podotýká, že ve Spojených státech je zakázáno prodávat hračky, které věrně připomínají reálné zbraně. Opak ale zákony neupravují. Vyrábět zbraně, které vypadají jako hračky, není omezeno.

Ročně v USA přibývá nehod se střelnými zbraněmi, které se týkají dětí. V loňském roce tak zemřelo více než 140 lidí, uvádí BBC.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme