Zbraně československé výroby v rukou islamistů. Samopaly se našly v Iráku a v Somálsku

Bojovníci Islámského státu používají samopaly československé výroby, píše deník MF Dnes. Důkazy přinesla britská organizace Conflict Armament Research. Samočinnou pušku vzor 58 našla v Iráku a také somálském Mogadišu. Tisíce samopalů česká armáda po revoluci rozprodala soukromým zbrojařům. Jak se k islamistům zbraně dostaly, není zatím jasné.

Mogadišo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják Somálské národní armády se samočinnou puškou vzor 58 | Foto: AMISOM Public Information | Zdroj: Flickr.com

Britové požádali o pomoc s vystopováním původu zbraní české ministerstvo zahraničí. To spolupráci s organizací potvrdilo, víc ale věc komentovat nechce.

Zpráva Britů dokazuje, že džihádisté československé samopaly používají. Na bojištích v Iráku a Sýrii našli zásobníky. Z analýzy vyplývá, že ty české jsou dvanácté nejčastější.

Loni zvláštní irácké policejní složky objevily ve skladech ISIS v Ramádí desítky samopalů vzor 58. Další zbraně koupili britští vyšetřovatelé v Somálsku.

Ministerstvo zahraničí se kvůli tomu podle MF DNES obrátilo na tuzemské zbrojaře, jestli samopaly neprodávali dál nebo je neexportovali ze země. Detaily ale Černínský palác tají.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme