Novozélandská vláda začíná s výkupem zakázaných zbraní. Majitelům vrátí až 95 procent pořizovací ceny

Nový Zéland ve čtvrtek začal vykupovat zbraně, které země zakázala po březnovém útoku ve městě Christchurch. Podle nového zákona, který zákonodárci téměř jednomyslně schválili, nesmí Novozélanďané používat poloautomatické zbraně a některé typy brokovnic. Do 20. prosince je ale mohou beztrestně odevzdat a dostat zpět až 95 procent jejich pořizovací ceny.

Wellington (Aktualizováno: 12:53 30. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Zéland začíná s výkupem poloautomatických zbraní a brokovnic. | Zdroj: Reuters

„Cíl výkupu je jasný – odstranit z oběhu ty nejnebezpečnější typy zbraní,“ uvedl novozélandský ministr vnitra Stuart Nash. „Policie již má k dispozici detailní plán dalšího postupu, který spočívá ve výběru zbraní od členů naší komunity. Bude to akce náročná na logistiku, začít by měla již v půlce července,“ řekl serveru BBC.

Podezřelý z útoku v Christchurchi odmítl přiznat vinu. Podle soudu je schopen absolvovat proces

Číst článek

Podle ministra financí Granta Robertsona vyčlenila vláda na výkup asi 208 milionů novozélandských dolarů, s jejichž pomocí chce vykompenzovat ztráty majitelů zakázaných zbraní. „Přesné výdaje ale v tuto chvíli nemohu určit, jelikož neznáme přesný počet zbraní, jejich typy a stav,“ vysvětlil Robertson.

Téměř 700 zakázaných zbraní Novozélanďané odevzdali ještě před oficiálním spuštěním výkupu. Až u pěti tisíc zbraní již vlastníci čekají na příchod policie, která je následně vyzvedne.

Novozélandská vláda odhaduje, že se zákaz týká asi 14 tisíc zbraní. Server NZ Herald nicméně koncem května uvedl, že na ostrovech je okolo 250 000 držitelů zbrojní licence a odhaduje, že zákaz by mohl dopadnout až na 300 000 zbraní.

Soud se střelcem

Parlament prosadil novou zbrojní legislativu v dubnu. Zákon představuje první velkou změnu v oblasti držení zbraní za několik desítek let, píše australský server ABC. Poslanci návrh podpořili většinou 119 hlasů.

Novozélandský parlament schválil zpřísnění zákonů o zbraních. Proti byl pouze jeden poslanec

Číst článek

Vláda v čele s premiérkou Jacindou Ardernovou hodlá během následujících týdnů začít rozpracovávat návrh dalšího zákona, který by se měl zabývat mimo jiné možností oficiálního registru zbraní.

Březnovou střelbu ve městě Christchurch má na svědomí Australan Brenton Tarrant, který zaútočil na místní mešitu. Svůj útok nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Soudní proces se střelcem, který je obviněný z vraždy, pokusu o vraždu a terorismu, má začít v květnu 2020. Tarrant vinu odmítá.

gak, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme