Novozélanďané začali odevzdávat zbraně zakázané v reakci na útok v Christchurchi

V prvním termínu odkupu zbraní od občanů se na Novém Zélandu svých pušek vzdalo 169 lidí. Oznámila to novozélandská policie, podle níž lidé odevzdali v Christchurchi 224 zakázaných typů střelných zbraní. Odkup začal ve městě, kde v březnu útok pravicového extremisty ve dvou mešitách nepřežilo 51 lidí. Parlament pak odhlasoval změnu zákona o držení zbraní.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: George Frey | Zdroj: Reuters

Nová právní úprava zakazuje vlastnit poloautomaty nebo brokovnice, které se dají používat s oddělitelným zásobníkem s kapacitou více než pět střel.

Odkup bude trvat až do konce roku a vláda na něj vyčlenila 208 milionů novozélandských dolarů (3,2 miliardy Kč).

Novozélandská vláda začíná s výkupem zakázaných zbraní. Majitelům vrátí až 95 procent pořizovací ceny

Číst článek

Podle policejní zprávy bylo dnes mezi ty, kdo se zbraní vzdali, rozděleno přes 433 000 novozélandských dolarů (6,6 milionu Kč). Policejní zástupce Mike Johnson v prohlášení ocenil přístup veřejnosti. „Lidé se do toho procesu opravdu zapojili, máme pozitivní reakce,“ sdělil.

Jeden z těch, kdo svou zbraň přinesl, sdělil, že je spokojen, protože za poloautomat dostal 13 000 novozélandských dolarů, což je ekvivalent 197 600 korun. „Vůbec jsem si nemyslel, že to bude poctivé, a moc nadšený jsem z toho nebyl. Ale dopadlo to dobře a řeší to (úřady) dobře,“ citoval tohoto majitele bez udání jména list The New Zealand Herald.

Mezi občany pětimilionového Nového Zélandu je podle odhadů 1,5 milionu střelných zbraní a země se tak řadí v ohledu vyzbrojení civilistů na 17. místo na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme