Amerika zažívá enormní zájem o zbraně a střeliva. Důvodem jsou obavy z nepokojů kvůli koronaviru

Prodej zbraní a střeliva ve Spojených státech v posledních dnech prudce stoupá, podle úřadů je to kvůli obavám z možných sociálních nepokojů způsobených šířením koronaviru. Někteří Američané proto nakupují střelné zbraně, aby byli v případně nutné sebeobrany připraveni.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v USA mají velký zájem o střelné zbraně (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle deníku Guardian se na západním pobřeží tvořily dlouhé fronty zákazníků před obchody se zbraněmi. Lidé se chtěli pro případ potřeby zásobit.

Jeden zákazník pro LA Times uvedl: „Politici nám už dlouhou dobu říkají, že zbraně nepotřebujeme. Ale právě v tuhle chvíli je celé situace kolem koronaviru opravdu mnoho lidí vyděšených. Každý z nás se ale může rozhodnout, jak se teď zachová.“

Larry Hyatt, majitel jednoho z největších obchodů se zbraněmi v Severní Karolíně, řekl deníku Guardian, že takové hromadné nákupy v jeho obchodě Hyatt Guns jsou nevídané.

„Podnikám už 61 let. Takovou situaci jsem ale zažil teprve podruhé,“ uvedl Hyatt a dodal, že poprvé takový masivní nákup zbraní zažil, když došlo v roce 2012 na základní škole Sandy Hook v Connecticutu k masové vraždě.

Tehdy dvacetiletý Adam Lanza nejprve doma zastřelil svou matku a následně odjel do osm kilometrů vzdálené základní školy, kde zastřelil 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6–7 let.

120 kusů na 100 obyvatel. Změní Američané po nejnovějších masakrech názor na držení zbraní?

Číst článek

Ochrana blízkých

„Musím říct, že aktuálně obrovsky vzrostl zájem o nákup zbraní a střeliva. Lidé cítí potřebu chránit sebe a své rodiny,“ uvedl Hyatt. Podle něj typ zbraní, které lidé kupují, odráží strach, který mezi zákazníky převládá. Lidé mají velký zájem o střelné zbraně a velká poptávka je také po poloautomatických útočných puškách AR-15.

Podle hlavního online prodejce munice Ammo.com vzrostly tržby mezi 23. únorem a 4. březnem celkem o 68 procent. Výrazné tržby byly obzvlášť v Severní Karolíně a Georgii, kde došlo k nárůstu o 179 procent. Mezi další státy, kde stoupla poptávka po střelných zbraních, patřily také Pensylvánie, Texas, Florida, Illinois a New York.

Tereza Fivebrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme