Zbrojní inspektoři se vrátili do Bagdádu

Do Bagdádu dorazilo letadlo s první skupinou zbrojních inspektorů OSN. Vede je Hans Blix a ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradaj. Je to po čtyřech letech první mise inspektorů v Iráku a zároveň rozhodující. Na jejím verdiktu závisí, zda svět zasáhne silou proti režimu Saddáma Husajna, nebo - proběhne-li všechno hladce - odvolá sankce proti bagdádskému režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři | Foto: ČTK/AP

Skupina inspektorů v čele s šéfem celého týmu Hansem Blixem odletěla ráno vojenským nákladním letadlem z Kypru, který bude sloužit jako základna inspekčního programu. Inspektoři byl měli začít v Iráku pracovat 27. listopadu. Úkolem Blixova týmu bude zjistit, zda Irák nevlastní zbraně hromadného ničení.

"Přijeli jsme sem z jednoho jediného důvodu: ujistit se, jak je to v Iráku se zbraněmi hromadného ničení. Situace je v tuto chvíli napjatá, máme ale novou příležitost provést důvěryhodnou inspekci. A důvěryhodnost je zájmem nejen Iráku, ale i celého světa," shrnul po příletu do Bagdádu cíle mise Hans Blix.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v USA Miroslava Konvaliny si inspektoři přibalili modernější vybavení než před čtyřmi lety a očekávají cenné zpravodajské informace od členských zemí OSN. Blixův tým má seznam více než tisíce objektů, které by inspektoři chtěli postupně navštívit.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Inspektoři v Iráku

Hans Blix řekl, že nebude tolerovat ve svém týmu západní špiony, kteří ohrozili důvěryhodnost předešlých misí. Odpověď na otázku, zda bude v Iráku válka, nebo mír, má podle Blixe v rukou Saddám Husajna.

Podmínky pro práci inspektroů nově a přísněji vymezuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN přijatá 8. listopadu.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme