Zbrojní inspektoři se vrátili do Bagdádu

Do Bagdádu dorazilo letadlo s první skupinou zbrojních inspektorů OSN. Vede je Hans Blix a ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradaj. Je to po čtyřech letech první mise inspektorů v Iráku a zároveň rozhodující. Na jejím verdiktu závisí, zda svět zasáhne silou proti režimu Saddáma Husajna, nebo - proběhne-li všechno hladce - odvolá sankce proti bagdádskému režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři | Zdroj: ČTK

Skupina inspektorů v čele s šéfem celého týmu Hansem Blixem odletěla ráno vojenským nákladním letadlem z Kypru, který bude sloužit jako základna inspekčního programu. Inspektoři byl měli začít v Iráku pracovat 27. listopadu. Úkolem Blixova týmu bude zjistit, zda Irák nevlastní zbraně hromadného ničení.

"Přijeli jsme sem z jednoho jediného důvodu: ujistit se, jak je to v Iráku se zbraněmi hromadného ničení. Situace je v tuto chvíli napjatá, máme ale novou příležitost provést důvěryhodnou inspekci. A důvěryhodnost je zájmem nejen Iráku, ale i celého světa," shrnul po příletu do Bagdádu cíle mise Hans Blix.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v USA Miroslava Konvaliny si inspektoři přibalili modernější vybavení než před čtyřmi lety a očekávají cenné zpravodajské informace od členských zemí OSN. Blixův tým má seznam více než tisíce objektů, které by inspektoři chtěli postupně navštívit.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Inspektoři v Iráku

Hans Blix řekl, že nebude tolerovat ve svém týmu západní špiony, kteří ohrozili důvěryhodnost předešlých misí. Odpověď na otázku, zda bude v Iráku válka, nebo mír, má podle Blixe v rukou Saddám Husajna.

Podmínky pro práci inspektroů nově a přísněji vymezuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN přijatá 8. listopadu.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme