Zda bude Afghánistán v rukou domácí vlády do 2014, není zatím jasné

Proces předávání bezpečnostní situace v Afghánistámu domácí vládě a bezpečnostním složkám vstoupil do své třetí fáze. Spolupráce, kterou navázal český Provinční rekonstrukční tým Lógar již v roce 2008, dobře pokračuje. Zda se ale podaří sladit termín předání bezpečnostních složek s termínem ukončení bojových operací NATO na rok 2014, nejde zatím odhadnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se mění podle ročního období.

„V zimě bojové akce ozbrojených skupin protivníka ustávají a naopak takzvaná bojová sezona přichází s jarem,“ říká Filip Moravec z Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar a dodává, že bezpečnostní situace je stratifikována také podle provincií.

Nyní v Afghánistánu probíhá proces, který se souhrnně nazývá tranzice. Spočívá v předávání zodpovědnosti za bezpečnostní situaci do rukou afghánských bezpečnostních složek a do rukou afghánské vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filip Moravec z Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar byl hostem Světa o desáté na Rádiu Česko, kde informoval o procesu tranzice v Afghánistánu

„Tranzice už proběhla ve dvou vlnách. Teď se připravuje třetí vlna. Probíhá to tak, že se buď celá provincie, nebo jednotlivé distrikty provincií předají afghánské vládě a v podstatě síly ISAF tam pouze školí afghánské bezpečnostní síly, dozorují nebo z dálky pozorují situaci a snaží se co nejméně zasahovat,“ popisuje proces Filip Moravec.

Proces tranzice probíhá teprve několik měsíců, proto nelze s určitostí ještě posoudit, nakolik byl projekt úspěšný.

„Jak můžeme sledovat situaci my v Lógaru, tak afghánské bezpečnostní síly potřebují dlouhý čas, protože potřebují výcvik, materiální zázemí. Otázkou je, jestli je toto všechno možné stihnout do toho roku 2014, o kterém se mluví jako o hraničním datu, kdy by NATO mělo skončit své bojové operace,“ vysvětluje Filip Moravec, jak tranzice postupuje a dodává, že výcvik by měl pokračovat i po tomto datu.

Důležitým faktorem při tranzici je, že Tálibán není jedinou protivládní a protikoaliční skupinou. Proces převodu bezpečnosti a samosprávy tak komplikuje celá řada z nich.

Mezi nejrizikovější oblasti pak patří pohraničí s Pákistánem a jižní oblasti země. Jedná se zejména o provincie Helmand, Kandahár či Kunar. Západnější a severní provincie patří tradičně k bezpečnějším.

Odchody z Afghánistánu
Francie - narychlo, do r. 2013
Austrálie - 2013
Velká Británie - 2014
Německo - stahuje postupně, kancléřka Merkelová stahování zpochybnila
Česká republika - minimálně do 2014

Český provinční tým působí v provincii Lógar od roku 2008. Afghánci na tuto skupinu reagují velmi pozitivně a spolupráce probíhá velmi dobře.

„Myslím si, že se povedlo vytvořit poměrně pevné partnerství, které stále funguje,“ uzavírá Filip Moravec.

Severoatlantická alinace by na nadcházejícím summitu v Chicagu měla potvrdit svůj závazek o předání kontroly nad bezpečnostní situací v zemi afghánským složkám. Shodli se na tom americký prezident Barack Obama a šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. Alianční jednotky plánují setrvat v zemi do roku 2014.

Řada zemí chce uspíšit odchod svých jednotek ze země.

Nový francouzský prezident Hollande možná oznámí stahování francouzských vojáků už letos. Spojené státy chtějí ukončit bojové akce příští rok a pak pomáhat s výcvikem tamních bezpečnostních sil. Také Austrálie a Británie chtějí stáhnout vojáky příští rok.

Ladislav Dvořák, Karolína Koubová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme