Zdánlivě spontánní akce Palestinců jsou organizovány

Palestinci, kteří dosud podporovali politiku nejvyššího představitele Jásira Arafata, spolupracují s islámskými radikály při koordinaci protiizraelských protestů a násilností. Oznámila to agentura AP s odvoláním na účastníky dnešní koordinační schůzky. Byli na ní zástupci asi deseti palestinských skupin včetně radikálního Hnutí islámského odporu (Hamas) i Arafatova Fatahu. Tato zpráva vyvrací Arafatovo tvrzení, podle něhož jsou protesty, jež začaly 28. září, spontánní výraz zloby Palestinců vůči Izraeli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Hamasu Mahmúd Zahhár řekl, že na každodenních setkáních je dohodnuto místo a čas pochodů následujího dne. Existují prý dva koordinační výbory, jeden na západním břehu Jordánu a další v pásmu Gazy. "Všichni jsme Palestinci," řekl k tomu bez dalšího komentáře předseda palestinského parlamentu Ahmad Kurája.

Jak podotýká AP, není jasné, zda je spolupráce Fatahu s islámskými extremisty příležitostná záležitost anebo znamení Arafatova cíleného odklonu od mírového procesu. Fatah je zastoupen v palestinském parlamentu a dosud podporoval mírová jednání s Izraelem.

Americký prezident Bill Clinton dnes půl hodiny hovořil telefonicky s Arafatem a předtím také s izraelským premiérem Ehudem Barakem. Oba pozval k jednáním do Washingtonu. Barak tvrdí, že je stále připraven vést mírový dialog, ale nejdřív prý musí být zastaveno násilí, které si vyžádalo už na 130 lidských životů. Podle Arafata je to záležitost Izraele, který používá nepřiměřené prostředky proti kamením ozbrojeným Palestincům.

Izraelští činitelé připravují občany na dlouhodobý konflikt. "Jsme ve složitější situaci, než jsme si mysleli," řekl izraelský vládní mluvčí Nachman Šaj. Palestinské povstání je prý "intenzivnější a důraznější" než intifáda z let 1987 až 1993.

Generální tajemník Fatahu Marván Bargutí řekl, že Izraelcům nejde o skutečné řešení situace. "V minulých třech letech nebyl žádný mírový proces, jenom hodně schůzí a hodně krádeží palestinské půdy," prohlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme