Zdechovský zpochybnil hlasování europarlamentu o copyrightu. 13 poslanců totiž změnilo rozhodnutí

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vznesl ve středu procesní námitku týkající se úterního hlasování Evropského parlamentu o kontroverzní reformě autorského práva na internetu. Své rozhodnutí, které se týkalo možnosti hlasovat o potenciálně klíčových pozměňovacích návrzích vypouštějících sporné články nové směrnice, totiž dodatečně změnilo 13 poslanců.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. | Zdroj: Profimedia

Zdechovský ve čtvrtek řekl, že hlasování provázely zmatky, včetně potíží s tlumočením, a někteří poslanci nevěděli, o čem hlasují. Šéf europarlamentu Antonio Tajani by měl o námitce rozhodnout ve čtvrtek.

Evropský parlament schválil kritizovanou směrnici o ochraně autorských práv

Číst článek

Návrh hlasovat o pozměňovacích návrzích, které mohly osud směrnice, proti níž v evropských městech o uplynulém víkendu protestovaly tisíce lidí, změnit, neprošel o pouhých pět hlasů. Proti bylo 317 poslanců a pro 312.

Třináct poslanců ale své hlasování dodatečně opravilo – deset uvedlo, že chtělo hlasovat pro možnost připustit pozměňovací návrhy, dva byli proti a jeden se zdržel.

Námitkou se nyní zabývá předseda parlamentu Antonio Tajani. „Na rozhodnutí má 24 hodin, tedy do dnešního odpoledne,“ uvedl Zdechovský. Dodal, že pokud Tajani námitku zamítne, chce se spolu s dalšími nespokojenými poslanci z různých parlamentních frakcí obrátit na unijní soudy. Odhadl, že těchto poslanců by nakonec mohlo být až 200.

Cílem schválené reformy je přizpůsobit evropské autorské právo digitální éře. Nová pravidla posilující především postavení umělců a vydavatelů musí ještě oficiálně schválit členské státy Evropské unie. Jednotlivé země pak budou mít dva roky na to, aby je převedly do svého práva.

Mnozí komentátoři směrnici o copyrightu označovali za dosud nejspornější normu, jakou se tento parlament ve svém končícím funkčním období zabýval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme