Zdemolovaný Nimrud: za ničení památek džihádistům hrozí trest smrti. Úřady je identifikují díky videím IS

REPORTÁŽ. Trestu možná neujdou příslušníci organizace Islámský stát, kteří zničili starověké památky v Sýrii a v Iráku. Mnohé pachatele se totiž úřadům a aktivistům podařilo identifikovat. V Iráku jim hrozí za devastaci památek trest smrti. S palicemi a výbušninami zdemolovali džihádisté také starověké město Nimrud nedaleko Mosulu. Před třemi měsíci oblast dobyla zpět irácká armáda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána paláce, kterou hlídali okřídlení býci

Brána paláce, kterou hlídali okřídlení býci | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Jak to, že tu nikdo nehlídá? To je poprvé. Obvykle tu bylo 10 až 15 vojáků a teď tu není nikdo. To by mě zajímalo, proč," rozčiluje se Fajsal Džabar z irácké nevládní organizace Gilgameš pro ochranu památek, který do Nimrudu jezdí často.

Teď tu ale našel jen opuštěnou buňku, venku špinavé deky a svršky, vedle ohniště zůstalo pár syrových brambor, cibule a štěně, které zjevně už několik dní trpí nedostatkem sociálního kontaktu. Fajsal spolu s archeoložkou Lajlou Sálihovou kroutí nad nepřítomností ostrahy hlavou.

„Ještě při minulé návštěvě tady byly některé kamenné prvky, a teď jsou pryč. Někdo je ukradl. To se stalo až po vyhnání Islámského státu armádou. Vidíte? Vesničané si sem chodí pro nepálené cihly," ukazuje doktorka Lajla na naskládané hromádky cihel, pro které si sem v noci zřejmě přijdou lidé z okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní trestní tribunál poslal loni poprvé do vězení džihádistu za demolici památek. Za ničení hrobek v africkém Mali si odpykává devět let. V Iráku takovým vandalům hrozí rovnou smrt

Největší ránu ale uštědřili Nimrudu džihádisté. „Tohle byli okřídlení býci s lidskými hlavami. Vidíte tu hlavu?" Fajsal si prohlíží viditelné jemné reliéfy vousatých tváří vytesaných do kamene, všechno ale leží rozbité na kousky na hromadě před bývalým palácovým vchodem. „Stáli po stranách hlavní brány. Všechno rozbili palicemi. Teď jsou z toho jen hromady suti."

Procházíme se po lokalitě uprostřed polí, na dohled teče řeka Tigris. Ochranný plot si nedávno rozebrali místní. Samotné památky jsou úplně rozsypané. „Byla to politika Islámského státu. Rozbít hlavy všem sochám. Ale zdá se, že tu většina materiálu zůstala, snad se podaří sochy zrekonstruovat. Největší tragédií je ale osud desítek kamenných nástěnných reliéfů," říká Sálihová.

Dynamit rozmetal většinu z nich na padrť. Nimrudský palác býval zároveň muzeem, část byla zastřešená. Islámský stát zdemoloval Nimrud podle doktorky v několika vlnách: „Krátce po svém příchodu to tu 13. července 2014 vyloupili a prodali, co se dalo, včetně některých nástěnných reliéfů."

Příslušníci organizace Islámský stát vyhodili celý komplex do povětří | Foto: Štěpán Macháček

Aktivisté se snaží všechno přesně zdokumentovat a Lajla má o postupu demolic přehled: „Vrátili se sem 7. dubna 2015. Výbušnými barely vyhodili do povětří samotné město a chrám bohyně Ištar. O rok později pak zničili chrám boha Nabu a pak ještě buldozery rozorali zikkurat. Byl vysoký skoro 50 metrů. Teď z něj zbylo jen oraniště."

Na propagačním videu Islámského státu, které je dostupné na internetu, je vidět mohutná exploze celého paláce a pak suť a kamení padající na zem. Doktorka Lajla Sálihová kope do zbytku výbušného barelu.

Lidé, kteří Nimrud a další památky demolovali, už ale nejsou jen anonymními fanatiky. „Jejich tváře jsou vidět na videích, které dával na internet sám Islámský stát. Podařilo se nám je identifikovat. Známe jejich jména, jejich bydliště. Zatím nevíme, jestli ještě žijí, jestli zemřeli v bojích, nebo utekli. Většinou jsou to lidé místní, z vesnic v okolí Mosulu," říká Fajsal Džabar.

Příslušníci organizace Islámský stát vyhodili celý komplex do povětří | Foto: Štěpán Macháček

Je přesvědčený, že se některé ničitele památek v Sýrii a Iráku podaří přivést před soud. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu ostatně loni poprvé poslal do vězení obdobného pachatele z afrického Mali. Demolici památek kvalifikoval jako válečný zločin.

„Podle iráckých zákonů je za ničení památek trest smrti. Pár zločinců bychom ale Haagskému soudu věnovat mohli. V Evropě je uvězní v pětihvězdičkovém vězení, ale bude to varování," doufá Fajsal.

Za celé tři měsíce od dobytí Nimrudu armádou se sem z irácké památkové správy z Bagdádu nepřijel podívat nikdo. Doktorka Lajla Sálihová a Fajsal Džabar tak všechno dělají jako nadšenci a dobrovolníci. Jak poznamenává Fajsal, snaží se teď alespoň zabránit dalším škodám:

„Je to taková první pomoc. Ty sochy byly ze sádrovce a ten se ve vodě rozpouští. Bývaly umístěné v interiéru. Teď aspoň provizorně překryjeme ty hromady úlomků nepromokavými plachtami proti dešti." Aktivity dobrovolníků si cenní alespoň organizace UNESCO, které na jejich záchranné práce přispělo.

Aktivista a geolog Fajsal Džabar právě našel tabulku s klínovým písmem | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme