Zdravotní pojišťovny by měly být vstřícnější k plánované péči v zahraničí

Poslanci Evropského parlamentu schválili směrnici, která stanoví, jak budou pojišťovny proplácet předem plánované zákroky provedené v cizině. Pro pacienty tak bude jednodušší najít i mimo domovskou zemi zdravotnické zařízení, které je ošetří třeba rychleji. Budou také předem vědět, v jaké výši jim pojišťovna vrátí náklady na léčení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní ordinace. (Ilustrační foto)

Zubní ordinace. (Ilustrační foto) | Foto: Josef Seifert

Pokud má v současné době člověk akutní zdravotní problém na území Evropské unie, je mu poskytnuta péče za podmínek daného státu. Zahraniční strana si poté například po české zdravotní pojišťovně vyžádá proplacení. Plánovaná péče není poskytnuta bez předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vepřek - pojištění.mp3

Nově je rozhodování zdravotní pojišťovny omezeno novou směrnicí. Pojišťovny by měly být vstřícnější k žádostem pacientů.

Pro sousední země, převážně západní, je české zdravotnictví relativně levné. Do České republiky jezdí na zubní ošetření, nebo na plastické operace. Podle předsedy sdružení Občan Pavla Vepřeka se ale nedá, po přijetí směrnice, očekávat zvýšený zájem cizinců o českou zdravotní péči:

„Já si myslím, že lidé jsou v oblasti zdravotní péče velmi konzervativní a rádi jdou do nemocnic, kde lékaře znají a věří mu. České zdravotnictví v rámci Evropy nemá tak úžasnou reputaci, že by se sem lidé z venku hrnuli. Sem přicházejí lidé za péčí, kterou si jednak musí platit z vlastní kapsy a jednak chodí za menšími obory – stomatologií a plastickou chirurgií, a to je všechno.“

Podle Pavla Vepřeka nenastane ani opačná situace, že by čeští pacienti vyjížděli za hranice například kvůli dlouhým čekacím lhůtám:

„Pokud vím, tak u nás žádné dlouhé čekací lhůty nemáme. Máme kratší čekají doby, než jsou vesměs v Evropě běžné. Odlivu českých zákazníků bych se neobával. Ale uvidíme. Hranice se budou postupně zmizíkovat a bude se jezdit do bližších nemocnic.“

Členské státy se musí znění směrnice přizpůsobit do 2,5 roku.

Patricie Polanská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme