Zdravotní stav Ariela Šarona je stále kritický

Zdravotní stav izraelského premiéra Ariela Šarona zůstává kritický. 77letý politik podstoupil od středy, kdy prodělal těžkou mozkovou mrtvici, už třetí operaci. Lékaři v pátek odpoledne po téměř pětihodinovém zákroku oznámili, že se podařilo vrátit nitrolebeční tlak pacienta k normálu a zastavit nové mozkové krvácení. Ariel Šaron však stále bojuje o život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: AFP

V pátek ráno při tomografickém vyšetření lékaři zjistili zvýšený nitrolebeční tlak a další krvácení do mozku. To se podařilo zastavit. Pooperační snímek mozku podle odborníků ukázal oproti předchozím vyšetřením "výrazné zlepšení".

Přes úspěch operace zůstává zdravotní stav premiéra Ariela Šarona velmi vážný. V nemocnici jsou oba jeho synové Gilad a Omri a sjíždějí se tam také premiérovi poradci a blízcí spolupracovníci.

V umělém spánku by měl Ariel Šaron zůstat až sedmdesát dva hodin a teprve potom by měl být postupně probouzen. Poškození mozku budou plně zřejmá až po úplném procitnutí z umělého spánku.

Většina Izraelců si přeje Šaronovo uzdravení a návrat do vlády. Jeden z nich pro Český rozhlas řekl: "Cítíme, že to je katastrofa. Pro celý náš stát. Věřili jsme, že nás dovede k trvalému míru tak, jak náš národ jako voják chránil před zničením. A teď bohužel onemocněl."

Šéf týmu lékařů, který se o Ariela Šarona stará, už potvrdil, že se Šaron nebude moci vrátit do úřadu premiéra. Izraelskou vládu teď řídí bývalý vicepremiér Ehud Olmert. Bude-li Šaronův stav označen za nezvratný, musí vláda jmenovat premiéra, který bude vést kabinet do březnových voleb.

Kromě Olmerta připadají v úvahu ministryně spravedlnosti Livniová, ministr dopravy Šitrit, ministr vnitřní bezpečnosti Ezra nebo ministr bez portfeje Hanegbi.

Kvůli Šaronovu kritickému stavu zrušila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová svou sobotní plánovanou cestu do Indonésie a Austrálie.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme