Zdravotní stav Nelsona Mandely se stále zhoršuje

Zdravotní stav slavného bojovníka proti apartheidu a exprezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely se v posledních dvou dnech dále zhoršil. Informovala o tom vláda. Čtyřiadevadesátiletý Mandela leží v pretorijské nemocnici s plicní infekcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se modlí před nemocnicí v Pretorii, ve které leží Nelson Mandela. 27. 6. 2013 | Zdroj: Reuters

Současný prezident Jacob Zuma kvůli Mandelově stavu zrušil zahraniční cestu a významný představitel církve se pomodlil za pokojný konec Mandelova života.

Davy jeho příznivců pak čekají na nové zprávy před nemocnicí v Pretorii, kam ikonu zápasu s rasistickým režimem převezli kvůli plicní infekci.

Mandelovi je bez jednoho měsíce 95 let. Nelson Mandela se stal mezinárodním symbolem odporu proti apartheidu, vládě bílé menšiny. Jako vůbec první černošský prezident vedl Jihoafrickou republiku v letech 1994 až 1999.

Až do roku 1990 byl ve vězení, strávil tam celkem 27 let. Právě ve vězení si údajně poškodil plíce při práci v lomu. Mnoho Jihoafričanů považuje Mandelu za otce národa, na důkaz úcty mu říkají kmenovým jménem Madiba.

Jan Prokeš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme