Zdravotní stav papeže se velmi prudce zhoršil

V kritickém stavu je hlava katolické církve papež Jan Pavel II. Nad ránem ho postihl srdeční kolaps, od večera bojuje s infekcí močových cest a otravou krve. Je napojen na přístroje a lékaři mu podávají antibiotika. Čtyřiaosmdesátiletý papež prý už také dostal poslední pomazání. Katolíkům se ho obvykle dostává krátce před smrtí, ale pozorovatelé upozorňovali, že poslední pomazání ještě nemusí být předzvěstí blížícího se skonu papeže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II.

Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Do Vatikánu se dnes dostavil kardinál Camillo Ruini, římský papežský vikář, který je podle kodexu kanonického práva pověřen oznámením smrti papeže. Před 11. hodinou pak Vatikán dementoval informaci italských médií o tom, že se papež nachází v kómatu.

"Dnes ráno je papežův zdravotní stav kritický. Poté, co ho večer postihla infekce močových cest, propukla otrava krve a nastala zástava srdce," řekl vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls. Podle jeho slov je Jan Pavel II. při vědomí a je klidný.

Lékaři museli včera přistoupit k nespecifikovanému zákroku kvůli velkému poklesu krevního tlaku Jana Pavla II. V noci panoval ve vatikánských ulicích čilý ruch. Branami města proudily policejní i jiné automobily. Stovky Římanů se po televizních zprávách začaly srocovaly na Svatopetrském náměstí. Vatikánští představitelé podle agentury Reuters už začali nad možností papežova uzdravení projevovat pesimismus. Mnozí pod podmínkou anonymity souhlasili s názorem, že vstupuje do "závěrečné fáze" své vlády. "Sotva si někdo myslí, že se situace zlepší, ale každý věří v zázrak," referoval večer jeden z kněžích o pochmurné náladě panující ve Vatikánu.

Vídeňský kardinál Christoph Schönborn citovaný agenturou APA řekl, že se papež "blíží konci svého života". Riziko infekce močových cest je u papeže jakožto u starého muže vysoké kvůli pravděpodobně oslabené a zbytnělé prostatě po nedávno prodělané nemoci, citovala agentura AP newyorského internistu Marca Siegela. Podle něj může infekce skutečně způsobit pokles krevního tlaku. Infekce močových cest se podle Siegela dají obvykle dobře léčit pomocí antibiotik. "Řekl bych, že má velmi dobrou šanci se zotavit," domnívá se Siegel.

Papež byl v minulých týdnech už dvakrát hospitalizován kvůli dýchacím potížím. Lékaři mu do průdušnice koncem února voperovali kanylu, která mu pomohla při dýchání, ale vážně znesnadňovala artikulaci a papež se stal živým obrazem utrpení.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme