Zdrojem bakterie EHEC klíčky zřejmě nebyly. Pátrání pokračuje

Podezření z původu nákazy bakterie EHEC, které padlo na zeleninové klíčky, úvodní testy nepotvrdily. Zdroj nákazy tak zůstává neznámý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum bakterie EHEC v hamburské laboratoři | Zdroj: Reuters

Panika kolem ní ale negativně ovlivňuje trhy se zeleninou po celé Evropě. Maďarsko, coby předsedající země Unie, kvůli tomu svolává na zítřek schůzi ministrů zemědělství. Maďarský ministr Sándor Fazekas má už připravené návrhy na zmírnění škod pro pěstitele okurek.

"Obrovskou facku dostali všichni, kteří mají něco společného a pěstováním okurek," tak pláčí maďarští zemědělci. Ti svou škodu odhadují na 10 miliard forintů, tedy asi na 1 miliardu českých korun.

Maďarsko je největším dodavatelem okurek do Ruska, které dovoz zelenina z EU zakázalo. Zítra v Lucemburku zazní další výzva na zrušení tohoto embarga. Kromě toho maďarské předsednictví preferuje odškodnění pěstovatelů z evropských fondů a vyzývá obchodníky, aby od prvovýrobců okurky vykupovali a a skladovali je, na což dostanou podporu také.

Za neméně důležité se pak v Maďarsku označuje obnovení důvěry konzumentů vůči okurkám, a to i prostřednictvím nákladných marketingových kampaní.

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme