Ze slovenské věznice utekl trestanec. Obce si stěžují, že jim to nikdo neřekl

Minulý čtvrtek utekl z věznice ve slovenském Leopoldově trestanec a od té doby po něm pátrají policisté. Útěk vězně odhalil slabost informačního systému mezi věznicemi a obcemi v jejich okolí, které si stěžují, že se o útěku dozvěděly pozdě anebo vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát (ilustr. foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Lidé z okolních vesnic a obcí předpokládají, stejně jako policie, že trestanec už je daleko, pravděpodobně i v zahraničí, takže obavy z něj opadly.

Útěk vězně ale odhalil slabiny v komunikaci mezi věznicí a okolními obcemi. Neexistuje totiž žádný oficiální informační systém, který by například varoval starosty. Ti by poté mohli upozornit občany na případné nebezpečí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už šestým dnem pátrají slovenské úřady po uprchlém vězni z Leopoldova. Obce si stěžují, že se o tom dozvěděly pozdě, anebo vůbec. Více zpravodaj Petr Vavrouška

Jak dnes píše deník Sme, v některých obcích okamžitě uzavřeli školy a školky a vyzvali občany, ať raději zůstanou doma. Jinde ale o útěku trestance lidi neinformoval ani obecní rozhlas.

Starostové argumentují tím, že obecní rozhlas není tak rychlý a v době internetu a sociálních sítí se lidé informaci dozvědí mnohem rychleji, než kdyby to na úřadě vyhlásili z klasických amplionů.

Slovenská média nicméně píší o tom, že vězeňská a justiční stráž ani neškolí lidi z obcí poblíž věznic, jak se mají třeba v případě útěku vězňů chovat.

O zlepšení informovanosti obyvatel se mluvilo už v roce 1991 po největším útěku sedmi vězňů právě z Leopoldova, kteří dokonce zabili i čtyři dozorce. Tehdy se uprchlí a velmi nebezpeční ozbrojení vězni ukrývali dokonce ve slámě v jedné z obcí, aniž by to kdokoli z místních tušil. Nic se ale nezměnilo.

Trestanec přeskočil plot ze střechy

Vězeň využil toho, že byl pracovně mimo střežený areál věznice, a také nepozornosti dozorců. Spolu s ostatními vězni opravoval střechu střelnice, menší objekt v bezprostřední blízkosti věznice. Přeskočil plot a nedaleko už na něj čekal komplic s motorkou. Trestaný se jmenuje Lubomír Behan, byl odsouzen na osm let za loupež a utekl po zhruba roce za mřížemi.

Pátrá se po něm v celém schengenském prostoru včetně České republiky. Policie okamžitě kontaktovala a střežila příbuzné vězně, protože podle psychologů trestanci nejčastěji utíkají k rodičům nebo manželkám či partnerkám. Slovenští experti dodávají, že dopadení vězně je jen otázkou času.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme