Ze slovenského národního pokladu zmizelo zlato. Nikdo nechce říct kolik

Matice slovenská zařídila inventuru slovenského národního pokladu, zlata a dalších cenných předmětů, a zjistila při tom, že část cenností chybí. V devadesátých letech vyhlásila právě tato instituce sbírku na národní poklad.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slováci vyčíslili celkovou hodnotu pokladu v roce 1995 na sumu 124 288 eur | Foto: Fotobanka Profimedia

Představitelé Matice slovenské nařídili inventuru a za dohledu notářky otevřeli bezpečnostní skříňku, která je uložená v Martině. Tam zjistili, že některé obálky se zlatem jsou otevřené a část cenných kovů chybí.

Kolik, to zatím nikdo nechce říct. Matice sle nařídila přísné vyšetření případu. „Národní poklad spravuje organizace Nadace Matice a ta podle kulturní instituce neuváděla správné údaje o stavu národních cenností,“ potvrdil Radiožurnálu její mluvčí Igor Válek.

Mimo jiné se zjistilo, že jsou poškozeny některé obrazy, které jsou součástí pokladu. Malby od slovenského malíře Vincenta Hložníka by se ale měly bez větších komplikací zrestaurovat.

Slovenský národní poklad

Část pokladu tvoří drahé kovy a předměty z nich - 17 zlatých cihel a obrazy. Naposledy Slováci vyčíslili celkovou hodnotu pokladu v roce 1995 na sumu 124 288 eur, tedy v přepočtu zhruba 3,3 milionu korun.

Matice slovenská vyhlásila na poklad sbírku v letech 1993 až 1996. Dárci se na sbírce nepodíleli pouze finančně ale právě také uměleckými předměty. Národní poklad se ale považuje za kontroverzní sbírku i kvůli letitým sporům Matice slovenské s nadací o přístup k cennostem.

Není to ani poprvé, co z Národního pokladu ubylo, část finanční sbírky se totiž v minulosti vložila do podniku Podílové družstvo Slovenské investice, který později zkrachoval. No a tím přišlo Slovensko o 870 tisíc eur, tedy v přepočtu necelých 23 milionů korun.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme