Ze směsi do ostřikovačů se v Polsku už před létem otrávily dvě desítky lidí

Podle jedné z vyšetřovacích verzí se mohl jedovatý metylalkohol dostat do České republiky z Polska, a to konkrétně ze směsi do ostřikovačů. Připustil to šéf týmu Metyl Václav Kučera. Podle mluvčího polské policie se ale jedná o fámu, Poláci mají nicméně s otravami metanolem nedávné zkušenosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stěrače (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Letos před prázdninami se v Polsku objevily případy otravy metylakoholem, při nichž zemřely dvě desítky osob. Všichni pili alkohol vyrobený právě z nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

Dříve se do těchto směsí dával etanol, před několika lety ale Evropská unie změnila pravidla a rozhodla, že se může používat i nebezpečný a hlavně levnější metanol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Petr Vavrouška mluví o polských otravách metanol, který je obsažený ve směsi do ostřikovačů

Někteří lidé si změny všimnout nemuseli. O tom, že legální výroba alkoholu z nemrznoucí směsi je v Polsku běžná, svědčí výsledky policejní zprávy polských vyšetřovatelů z roku 2005, která uvádí, že Poláci vypili ročně miliony litrů vodky vyrobené z této směsi.

Přes léto otravy v Polsku přestaly, protože metanol se do letní směsi nepřidává. Ale polská média varují, že se blíží zima a opět se začnou na benzinových pumpách prodávat zimní jedovaté směsi.

Polské ministerstvo zdravotnictví chtělo situaci řešit omezením množství používaného metanolu. Jenže to by muselo být zavedené plošně Bruselem, což se zatím nepodařilo.

Petr Vavrouška, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme