Ze Španělů se stávají pesimisté. Může za to špatná ekonomická situace a nejistá budoucnost

Z tradičně optimistických Španělů se stávají pesimisté. Dokazují to nejnovější průzkumy mezi obyvateli země za Pyrenejemi. Za špatnou náladou stojí už 6 let trvající ekonomická krize. Přitom ještě počátkem loňského roku vzhlížela přes polovina Španělů do budoucnosti spíše s optimismem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální stávka ve Španělsku

Generální stávka ve Španělsku | Zdroj: Reuters

V současnosti se ale ve Španělsku z optimistů stávají pesimisté. Zejména co se týče vyhlídek a očekávání na letošní rok. Málokdo si totiž může být jistý, že si při rostoucí, nyní už 26procentní nezaměstnanosti, udrží práci.

A příkladů, kdy se lidé ocitli bez zaměstnání, bez příjmů a následně i bez střechy nad hlavou, je v poslední době víc než dost. A tak těch, kteří se navzdory neutěšené situaci stále označují za optimisty, rapidně ubývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pro rostoucí skepsi ve Španělsku shrnuje spolupracovnice ČRo Ľubica Zlochová

„Optimista? Už dlouho jsem žádného nepotkala. Já sama jsem pesimistická a budoucnost vidím černě,“ říká 27letá nezaměstnaná Antonia. V jejím okolí jsou prý i tací, kteří navzdory všemu myslí pozitivně, ale i oni už mají špatné situace v zemi plné zuby.

V zemi už je 6 milionů nezaměstnaných, daně i ceny rostou, přitom se snižují platy i důchody, upadá školství a zdravotnictví. Podle poslední studie Metroscopie si sedm z deseti Španělů myslí, že země je na pokraji sociální bouře.

„Sociálních konfliktů určitě ještě přibude, protože současný stav není udržitelný. Víte, jak to je, když lidé nemají na jídlo,“ tvrdí 38letý obchodník s dětským nábytkem Alejandro. „Ale nemyslím si, že tu po sobě budeme střílet nebo že by se začala občanská válka. Možná bude více krádeží, více násilí, ale nemyslím si, že dojde na to, abychom se tu vzájemně zabíjeli,“ dodává.

Studie Metroscopie uvádí i to, že nebýt aktivity Charitasu – Červeného kříže a jiných charitativních organizací, které dávají jíst dnes už stovkám tisíc Španělů, sociální krize by byla dávno nabrala mnohem větší rozměry.

„V současnosti se snažíme nejvíce pomáhat rodinám s dětmi, kde živitelé přišli o práci, a časem zůstaly i bez jakýchkoliv příjmů,“ řekl Českému rozhlasu Juan Carlos, dlouholetý dobrovolník Červeného kříže.

„Bohužel, počet nezaměstnaných v naší zemi je alarmující. Stále častěji se na nás obracejí lidé, kteří ještě před půl rokem standardně žili a pracovali,“ dodává Juan Carlos.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme