Ze Štrbského plesa se ztratila voda, nikdo neví kam

Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách vysychá. Jeho hladina poklesla od podzimu skoro o jeden metr a nikdo neví proč. Díky vydatným dešťům v posledních dnech sice opět o něco stoupla, odborníci se ovšem obávají toho, že voda se může ztrácet i nadále. Kritici hospodaření v Národním parku už viníka našli. Jako obvykle to mají být developeři, kteří prý na břehu plesa stavěli tak bezhlavě, až porušili jeho břehy a otevřeli cestu k úniku vody. Jenže ani tato teorie tak úplně nesedí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kúpele Štrbské Pleso

Kúpele Štrbské Pleso | Foto: Slovakia.com

Na břeh Štrbského plesa jsem se postavil s Pavolem Kráľem ze státních lesů Tatranského národního parku. Stojíme na místě, kam bychom se asi vloni nepostavili. „Myslím, že voda by nám sahala možná až po kolena. Velmi dobře můžeme vidět čáry, které naznačují výšku tehdejší hladiny. To, co vidíme, není na žádné dobové pohlednici sto let nazpět vidět,“ vysvětlil Pavol Kráľ.

Přitom málokdo se vyzná ve Štrbském plese jako Pavol Kráľ. Zabývá se jím po desetiletí a jako amatérský potápěč zná jezero i pod hladinou. Tolik ponorů tam nikdo druhý nemá. Proč ovšem poklesla hladina o 90 centimetrů, o tom také jen spekuluje.

„Nelze vyloučit, že to bylo kvůli letošní zimě, která byla extrémně suchá. To je jeden vliv. Druhý vliv je, že stejný deficit má celá Mlynická dolina, která velmi pravděpodobně naplňuje Štrbské pleso vodou,“ přemítá.

Na Štrbském plese totiž napadl v zimě pouze jeden metr sněhu. Jenže i kdyby napadlo 10 metrů, na doplnění devadesáti centimetrů vody jezeře to nestačí. Jeho hladinu už pár týdnů pozoruje ze stavby Vojta a nabízí vysvětlení, které je rozšířené mezi domorodci v celých Tatrách. „Úbytek může mít něco společného i s kalamitou, která tu byla. Dá se říct, že to je tragédie,“ myslí si.

Další teorie rozšířená mezi lidmi praví, že developeři při výstavbě moderních komplexů porušili břehy jezera. Například kvůli garážím museli hluboko pod úroveň hladiny. Důchodkyně Mária se na pleso přijela podívat z Košic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze Štrbského plesa se ztratila voda, nikdo neví kam

„Nevím, jestli to je opravdu stavbou hotelu, ale voda opravdu chybí. Jděte k vodopádům, tam je vody, kolik chcete,“ říká důchodkyně.

Vysoké Tatry sice dostávají pod náporem developerů zabrat, ale na Štrbském plese by byli sami proti sobě. Bez jezera sem turisté nepřijedou. Mnohem zajímavější je úvaha, že vodu částečně odčerpali správci lyžařského areálu na zasněžování. V zimě proto sněžná děla možná nespustí, říká Pavol Kráľ z Tatranského národního parku.

„Musíme počkat do podzimu. Na podzim budeme moudřejší. Určitě však bude nastolena otázka, pokud zůstane hladina Štrbského plesa v takové výšce, jako je dnes, jestli bude spuštěno umělé zasněžování v zimní sezóně následujícího roku,“ uvažuje ochránce přírody.

Nízká hladina jezera je zatím především varovný signál. Vědci nevědí, jak ovlivní život pod hladinou, kde se prohání kupříkladu vzácná forma Síha marény. Ovšem před sto lety nežila v jezeře jediná ryba. Všechny druhy tu vysadil člověk, připomíná Kráľ.

„Ochranu si zaslouží pouze proto, že Štrbské pleso je zřejmě poslední lokalita na světě, kde se tato ryba nachází ve své čisté, nekřížené formě,“ prozradil.

Dnešní pohled na vysychající jezero místním patriotům na klidu nepřidá. Avšak zapomínají, že i jeho současná podoba je výsledkem lidské činnosti. Někteří škarohlídové pak s jistou dávkou zvráceného uspokojení dodávají, že když už sem přestali jezdit turisté, tak může hladina klesnou i o šest metrů. Pak bude vypadat přesně jako před 400 lety.


Zvětšit mapu: Štrbské pleso

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme