Zeď na hranici s Mexikem? U San Diega postaví prototypy, peníze na celý projekt ale Trump nemá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je zase o krůček blíž výstavbě zdi na hranicích s Mexikem. Ambiciózní plán se tak po měsících nejistoty posouvá mírně kupředu. Ačkoliv stále není jasné, jak bude celý projekt financován, u kalifornského San Diega vyroste několik betonových prototypů zdi. Zakázku dostaly čtyři firmy.

Washington / San Diego Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Americký úřad pro cla a ochranu hranic (CBP) ve čtvrtek na svém webu oznámil, že zakázku na výrobu prototypů zadal celkem čtyřem firmám.

Společnosti budou jednotlivé úseky zdi stavět v oblasti San Diega, kde zeď už existuje, a na realizaci projektu mají 30 dní.

Trumpova zeď může mít fatální následky i pro zvířata. Vidloroh je už teď ohroženým druhem

Číst článek

Ronald D. Vitiello z CBP The New York Times řekl, že budou asi devět metrů vysoké a každý vyjde na 400 až 500 tisíc dolarů, což je zhruba devět až 11 milionů korun.

Prototypy tak podle serveru The Guardian budou celkem stát zhruba 3,6 milionu dolarů, což je asi 80 milionů korun.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států, pod které CBP patří, uvedlo, že prototypy úřadu pomohou určit, jaká ze zdí bude fungovat nejlépe.

„Testy se zaměří na estetický rozměr zdi, na její proniknutelnost, odolnost proti poškození či na to, zda ji lze přelézt," řekl médiím Vitiello.

Zadání

CBP v žádosti pro dodavatele uvedla, že chce, aby postavili zdi, které by prakticky znemožnily, aby je člověk přelezl, nebo se k nim dostal po žebříku. Prototypy by také měly obsahovat prvky, které zabrání zdolání zdi pomocí běžných a sofistikovanějších lezeckých pomůcek, uvedla agentura v žádosti. Kvůli drogovým kartelům je důraz kladen také na to, aby se zeď nedala podkopat. Úřady objevily od roku 1990 na hranici 224 tunelů, poslední minulý týden. CBP uvedla, že byl tunel používán k pašování čínských a dalších imigrantů z Mexika do Spojených států.

Na úkor zdi

The New York Times mimo jiné podotýká, že zadání této zakázky přichází v době, kdy vláda teprve vyhodnocuje škody napáchané tropickou bouří Harvey.

Někteří kritici z Kongresu obviňují administrativu Donalda Trumpa, že navrhla několika miliardové škrty ve financování Federální agentury pro řešení mimořádných událostí, aby měla z čeho za zeď zaplatit.

Zeď mezi USA a Mexikem se stala zásadním bodem Trumpovy předvolební kampaně. Voličům také slíbil, že za ni zaplatí Mexiko, země to ale ihned odmítla. Šéf Bílého domu proto začal naléhat na Kongres, ten však uvolnil peníze pouze na zmiňované prototypy.

Pohrozil mimo jiné, že je při očekávané bitvě o rozpočet ochoten riskovat dočasné uzavření vládních úřadů, jen aby si peníze na stavbu vymohl.

Přesný plán, jak by zeď měla vypadat, nikdy zveřejněn nebyl. Televize CNN už ale před časem přišla s videem, ve kterém možné scénáře nastínila. Najdete ho níže.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme