Zeeviho vrazi prý nebyli z autonomních území

Napětí na palestinských územích a v Izraeli trvá. Izraelská armáda pokračuje v odvetné operaci za atentát na ministra izraelské vlády Rechavama Zeeviho. Podle nejmenovaného vysokého představitele Palestiny, jehož citovala agentura AFP, nepocházejí Zeeviho vrazi z území kontrolovaných palestinskou samosprávou. Zdroj dodal, že Zeeviho vrahové mají izraelské doklady totožnosti. Izrael oznámil, že totožnost atentátníků zná. Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat je přesvědčen, že na něj Izrael chystá atentát. Prohlásil to na schůzce s arabskými a evropskými diplomaty. Izraelská vláda ale taková obvinění odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Zdroj: ČTK

Podle Izraele je za útok odpovědná palestinská samospráva, protože nechává volnou ruku teroristům. Na dopadení a vydání vrahů dal kabinet Palestincům týdenní ultimátum. To ale samospráva odmítla s tím, že ji žádná z dohod neváže k vydávání osob.

Ve velkou protiizraelskou demonstraci se v Betlémě změnil pohřeb tří aktivistů radikální frakce Tanzín hnutí Fatah prezidenta autonomie Jásira Arafata. Všichni tři zemřeli při pumovém útoku na jejich automobil. Mezi obětmi byl i jeden z nejhledanějších palestinských radikálů Atíf Abaját, který měl stát podle izraelských bezpečnostních představitelů za několika bombovými útoky v Izraeli.

K největším přestřelkám docházelo v Betlémě a přilehlých obcích na západním břehu Jordánu a také v pásmu Gazy. Izraelské vojenské jednotky nadále zůstávají v Betlémě a v obci Bajt Džalá, odkud palestinští ozbrojenci střílejí na židovskou osadu Gilo, která tvoří předměstí Jeruzaléma. Šéf preventivní palestinské bezpečnosti na západním břehu Jordánu se zaručil za zastavení palby z Bajt Džalá pokud se izraelské tanky a jednotky stáhnou z autonomního území.

Při násilnostech zahynulo během 24 hodin sedm lidí, z toho šest Palestinců. Izraelsko-palestinské násilí si od loňského září vyžádalo podle agentury AFP přes 890 mrtvých.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme