Restrikce až do proočkovanosti 90 procent. Nový Zéland mění strategii pro boj s koronavirem

Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní vláda v pátek oznámila, že chce protiepidemická opatření zrušit tehdy, až bude naočkováno 90 procent obyvatel. Nyní jich vakcinaci má za sebou necelých 70 procent.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová | Foto: Martin Hunter | Zdroj: Reuters

Premiérka Jacinda Ardernová podle agentury DPA řekla, že původně byla proti stanovování cíle pro proočkovanost. „Varianta delta nás velmi oslabila, už se nemůžeme držet toho, že pandemii vymýtíme,“ uvedla šéfka novozélandské vlády.

Až se podaří cíle dosáhnout, přejde země ke strategii „minimalizace a ochrany“. Do té doby se lidé musejí připravit na to, že i při objevení malého množství případů budou zaváděna přísná opatření jako třeba lokální uzávěry.

Nový Zéland přijal nový protiteroristický zákon, reaguje na útok extremisty v Aucklandu

Číst článek

Po naočkování 90 procent obyvatel plánuje vláda zavést systém semaforu. Ardernová očkování přirovnává k brnění. „Pomáhá nás udržovat v bezpečí. Chcete mít normální léto, nechte se očkovat. Chcete se nechat ostříhat, nechte se očkovat. Pokud chcete jít do posilovny nebo na nějakou sportovní akci, nechte se očkovat,“ vzkázala. „Když nebudete naočkovaní, přijdete o spoustu každodenních věcí,“ cituje Ardernovou portál New Zealand Herald.

DPA uvádí, že k pátku je plně naočkovaných 68 procent dospělých. Tato země s pěti miliony obyvatel doposud eviduje jen asi 5000 nakažených, 28 pacientů s covidem-19 zemřelo. Nový Zéland dlouho sázel na takzvanou nulovou strategii, ale sama Ardernová nedávno uznala, že při šíření vysoce nakažlivé varianty delta je to sotva proveditelné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme