Cestou z USA se Zelenskyj setkal polským prezidentem Dudou. Označil ho za přítele Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států zpět do vlasti setkal v Polsku s prezidentem Andrzejem Dudou. Oznámil to ve čtvrtek Zelenskyj na sociální síti telegram, kde rovněž zveřejnil video ze schůzky. Ukrajinský prezident ve středu navštívil Washington, kde jednal s prezidentem Joem Bidenem a vystoupil v Kongresu.

Rzeszów (Aktualizováno: 18:40 22. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států setkal v Polsku s prezidentem Andrzejem Dudou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států setkal v Polsku s prezidentem Andrzejem Dudou | Foto: Kancelář ukrajinského prezidenta | Zdroj: Reuters

„Cestou domů jsem se setkal s přítelem Ukrajiny - polským prezidentem Andrzejem Dudou. Shrnuli jsme rok, který přinesl historické výzvy kvůli totální válce,“ napsal Zelenskyj. Poznamenal, že se svým protějškem jednali o strategických plánech do budoucna, bilaterálních vztazích a spolupráci na mezinárodní úrovni v příštím roce. Polsku poděkoval za podporu.

Schopnost ničit balistické rakety i výstřel za 90 milionů korun. Ukrajina dostane systém Patriot

Číst článek

Šéf polské prezidentské kanceláře Pawel Szrot agentuře Reuters řekl, že hlavy státu spolu hovořily téměř dvě hodiny. „Především o návštěvě prezidenta Zelenského ve Spojených státech a o významu této návštěvy pro podporu Ukrajiny, ale také o dvoustranných vztazích mezi Polskem a Ukrajinou,“ uvedl.

Kancelář ukrajinského prezidenta na svém webu napsala, že se státníci setkali v polském městě Rzeszów, jemuž Zelenskyj už dříve udělil čestný titul Město-zachránce za pomoc Ukrajincům. Stejný titul obdržela také Praha a další polské město Przemyśl.

Rzeszów se nachází nedaleko hranic s Ukrajinou a je tranzitním místem pro velkou část pomoci určené napadené zemi. Jeho letiště chrání početný americký vojenský kontingent, poznamenala agentura AFP. Podle médií Zelenskyj právě odtud o den dříve odletěl strojem amerického letectva do Spojených států.

Ukrajinský prezident se tento týden vydal do USA na svou první zahraniční cestu od chvíle, co Rusko na konci února vojensky napadlo jeho zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme