Zelenskyj reagoval na Putina a nabídl Rusům ukrajinské pasy. ,Máme tu svobodu,‘ vzkázal jim

Ruský prezident Vladimir Putin by neměl počítat s tím, že se mnoho Ukrajinců rozhodne požádat ve zrychleném řízení o ruský pas. Na facebooku to napsal nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň nabídl ukrajinské občanství Rusům. Zelenskyj ve svém příspěvku rovněž deklaroval ochotu jednat o podmínkách soužití Ukrajiny a Ruska.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, která vytvořila populární komediální seriál Sluha národa

Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, která vytvořila populární komediální seriál Sluha národa | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Zelenskyj reagoval na Putinovo sobotní prohlášení o tom, že Moskva zvažuje zjednodušenou cestou vydávat pasy Ruské federace všem občanům Ukrajiny, nejen těm z oblastí pod kontrolou proruských separatistů.

„Rozdíl s Ukrajinou spočívá zejména v tom, že my Ukrajinci máme v naší zemi svobodu projevu, svobodu tisku a internet,“ citovala agentura Reuters Zelenského. „Poskytneme ukrajinské občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskými a korupčními režimy. V první řadě pak Rusům, kteří dnes trpí asi nejvíce,“ dodal.

Putin podepsal ‚humanitární‘ dekret pro Donbas, povstalci získají snazší přístup k ruskému občanství

Číst článek

Putin v sobotu na pekingském summitu o čínském projektu nové Hedvábné stezky novinářům řekl, že Moskva přemýšlí nad možností poskytnout občanství všem obyvatelům Ukrajiny.

„Nejen obyvatelům Luhanské a Doněcké (lidové) republiky,“ řekl Putin, který zmínil mezinárodně neuznané separatistické republiky ve východoukrajinské Luhanské a Doněcké oblasti.

Šéf Kremlu tento týden podepsal dekret, který výrazně usnadňuje lidem ze separatistického Donbasu získat občanství Ruské federace.

Ukrajina se proti tomu ohradila a stěžovala si Radě bezpečnosti OSN. Putinovo rozhodnutí odsoudil vedle Zelenského i dosluhující ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ochota k jednání

Zelenskyj na facebooku rovněž napsal, že je připraven jednat o nových podmínkách soužití Ukrajiny a Ruska. „Rád bych opět poznamenal, že jsem na jednání připraven,“ uvedl.

Volby ve válečné zóně. ‚Všechny nás nenávidí,‘ říká o prezidentských kandidátech obyvatelka Doněcku

Číst článek

Putin v sobotu uvedl, že by rád znal postoj nově zvoleného prezidenta ke konfliktu na východní Ukrajině a že s ním bude chtít o cestách k ukončení krize diskutovat.

Putin tento týden také prohlásil, že pokud bude Zelenskyj plnit minské mírové dohody, Rusko pomůže s normalizací situace na Donbasu.

„Doufám, že na příštím setkání v takzvaném normandském formátu (Rusko, Ukrajina, Německo a Francie) prokáže Rusko připravenost k uklidnění situace,“ napsal v neděli Zelenskyj. Jako příklad, který by Ruskou ochotu demonstroval, zmínil výměnu vězňů v poměru všechny za všechny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme