Zelenskyj zřídil poradní orgán, který bude dohlížet na návrat Krymu pod ukrajinskou správu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek oznámil, že ustanovil poradní orgán pro obnovu ukrajinské vlády nad Krymem. Informovala o tom agentura Reuters. Poloostrov v roce 2014 protiprávně anektovalo Rusko, podle Zelenského ho však Kyjev zcela jistě získá zpátky.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Podepsal jsem dekret o vzniku poradního sboru pro reintegraci a ukončení okupace našeho Krymu a Sevastopolu,“ oznámil Zelenskyj (archivní foto) | Foto: Maxym Marusenko/NurPhoto | Zdroj: Reuters

„Stále pracujeme na osvobození Krymu. Zcela jistě se to stane – jeho plnohodnotné navrácení k ukrajinskému státnímu systému,“ řekl ve čtvrtek Zelenskyj představitelům krymských Tatarů na shromáždění v Kyjevě k výročí masové deportace tohoto etnika z poloostrova v roce 1944.

Ukrajinská armáda už použila střely s dlouhým doletem Storm Shadow, tvrdí Londýn

Číst článek

Kyjev podle Zelenského s tím, jak pokračuje válka mezi Ruskem a Ukrajinou, získává stále větší podporu dalších zemí pro svou snahu o opětovné získání poloostrova. Bez toho podle něj nebude možné v kontextu mezinárodních vztahů znovu hovořit o míru.

„Připravujeme se na znovuzačlenění Krymu. Podepsal jsem dekret o vzniku poradního sboru pro reintegraci a ukončení okupace našeho Krymu a Sevastopolu,“ oznámil Zelenskyj.

Rusko protiprávně anektovalo Krymský poloostrov v roce 2014. Loni v únoru pak podniklo rozsáhlou invazi na ukrajinský východ, sever a jih a nejeví žádné známky toho, že by chtělo Krym – kde má přístav jeho černomořská flotila – opustit.

Kyjev opakovaně uvádí, že získání Krymu je jedním z jeho klíčových cílů v současném konfliktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme