Zelenskyj: Vedení armády navrhuje mobilizovat až půl milionů Ukrajinců. O návrhu má jednat vláda

Vedení ukrajinské armády navrhuje mobilizovat dalších 450 000 až 500 000 Ukrajinců, řekl v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. S novináři hovořil na tiskové konferenci v Kyjevě, kde shrnul, jak si Ukrajina bránící se ruské vojenské agresi vedla v letošním roce. Zelenskyj odmítl obavu, že by snížení podpory ze Západu mohlo vést k porážce Ukrajiny a poukázal na to, že země během zimy získá nové systémy protivzdušné obrany Patriot.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 18:20 19. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří s novináři po setkání s výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Kristalinou Georgievovou v sídle MMF ve Washingtonu

Zelenskyj s novináři hovořil na tiskové konferenci v Kyjevě | Foto: Julia Nikhinson | Zdroj: Reuters

Návrh povolat do zbraně dalšího až půl milionu lidí označil za citlivou otázku a uvedl, že o ní budou jednat vládní představitelé a následně věc zváží parlament.

„Je to velmi významné číslo. Řekl jsem, že budu potřebovat více argumentů, abych o tom mohl rozhodnout,“ citoval Zelenského portál Meduza.

Ukrajinská armáda je co do počtu vojáků oproti ruským silám v nevýhodě, poukázal v úterý velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

Na ojedinělých protestech během letošního podzimu také někteří Ukrajinci upozorňovali, že lidé, kteří nastoupili do zbraně na začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru roku 2022, jsou vyčerpaní, a že jejich rodiny požadují častější rotace.

Ruská vojska převzala iniciativu, zhodnotil Putin. Daří se podle něj i rozvíjet jaderný arzenál

Číst článek

Zelenskyj se v úterý na konferenci také snažil rozptýlit obavy, že by snížení podpory Západu mohlo zásadně ovlivnit výsledek války.

„Byli jsme v těžší situaci, když byly okupovány skoro všechny centrální regiony našeho státu, obsazeny objekty infrastruktury a uzavřeny cesty,“ uvedl prezident.

„Zvládli jsme to,“ dodal a vyjádřil naději, že podpora Spojených států a Evropské unie bude pokračovat. Počet nových systémů Patriot, které podle něj Ukrajina dostane během zimy, neupřesnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme