Zelenskyj pozval čínského prezidenta na Ukrajinu. Očekává se ale zatím pouze telefonát

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Peking informaci nepotvrdil. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev (Aktualizováno: 13:57 29. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Zelenskyj na tiskové konferenci u příležitosti prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu v Kyjevě.

Zelenskyj v rozhovoru reagoval na čínský 12bodový plán míru | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni ho přivítat,“ řekl Zelenskyj AP, jejíž zpravodajové i ho doprovázeli při cestě vlakem po Ukrajině. Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku Si se Zelenským nehovořil, připomněla agentura Reuters.

Minulý měsíc Čína zveřejnila 12bodový plán „politického řešení ukrajinské krize“. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzvala ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásila k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Zelenskyj v reakci už dříve uvedl, že Kyjev by měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, zároveň ovšem upozornil, že s některými body nesouhlasí. Některá americká média mezitím informovala, že Si by měl po své návštěvě Moskvy se Zelenským telefonicky hovořit.

Si o konfliktu na Ukrajině jednal minulý týden s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rozhovory však nepřinesly bezprostřední pokrok v otázce ukončení války.

Na otázku, zda Si přijme pozvání od Zelenského, či zda mu bylo pozvánka oficiálně předána, odpověděla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning, že k této věci nemá k dispozici žádné informace. Uvedla však, že Peking udržuje „komunikaci se všemi zúčastněnými stranami, včetně Ukrajiny“.

Bachmut jako jazýček na vahách

Zelenskyj v rozhovoru s AP také zopakoval odhodlání Ukrajiny dále bránit Ruskem obléhané město Bachmut, které je podle Reuters dějištěm nejkrvavější pěchotní bitvy od druhé světové války.

Vojenský expert: Strategický význam Bachmutu je sporný. Pomáhá ale Ukrajincům vyčerpávat ruské síly

Číst článek

Uvedl, že Putin by dobytí města mohl „prodat“ ruské společnosti, ale i Číně nebo Íránu, jako ruské vítězství. „Pokud ucítí krev – ucítí, že jsme slabí – bude tlačit, tlačit a tlačit,“ řekl ukrajinský prezident na adresu Putina.

Zelenskyj vyjádřil obavy, že v případě ukrajinské porážky u Bachmutu by on sám tlak pocítil rychle – jak ze strany mezinárodního společenství, tak uvnitř své vlastní země. „Naše společnost se bude cítit unavená. Naše společnost mě bude tlačit k tomu, abych s nimi (s Ruskem) uzavřel kompromis,“ dodal.

Ukrajinský prezident poděkoval za západní pomoc s výzbrojí nutnou pro úspěšnou obranu proti Rusku. Současně ale připomněl, že část slíbených zbraní Ukrajina dosud nedostala, například systémy protivzdušné obrany Patriot.

Upozornil rovněž, že jedna evropská země poslala Kyjevu jiný systém protivzdušné obrany, který je ale nefunkční a musí se „znovu a znovu“ opravovat. Jméno země neuvedl.

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme