‚Není na mě vyvíjen tlak ze strany Trumpa.‘ Zelenskyj odmítl spekulace o vyšetřování Bidena

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl, že by na něj byl vyvíjen tlak ze strany americké hlavy státu Donalda Trumpa v souvislosti s vyšetřováním aktivit bývalého viceprezidenta Spojených států Joea Bidena a jeho syna Huntera. Učinil tak v rozhovoru, který v neděli zveřejnila japonská agentura Kjódó.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenskyj až do víkendového interview o záležitosti se zahraničními sdělovacími prostředky nehovořil. | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Trump čelí obvinění, že zneužil svého postavení, když v červencovém telefonátu po Zelenském požadoval, aby ukrajinská justice vedla vyšetřování týkající se jeho politického rivala.

Na Trumpův hovor se Zelenským upozornil analytik CIA, píší New York Times. Pracoval i v Bílém domě

Číst článek

„Nikdy na mě nebyl vyvíjen nátlak a nebyly stanoveny žádné podmínky,“ řekl Zelenskyj na konto rozhovorů kolem jeho možné cesty do Bílého domu či vojenské pomoci USA. Dodal, že prezident v ukrajinském systému nemá pravomoc nařídit generálnímu prokurátorovi či vyšetřovacím orgánům, aby pracovali na určitém případu.

Informace o telefonátu mezi Trumpem a Zelenským uskutečněném 25. července vyvolaly snahu demokratických členů Kongresu sesadit Trumpa z funkce skrze ústavní žalobu (tzv. impeachment). Ukrajinský prezident až do víkendového interview o záležitosti se zahraničními sdělovacími prostředky nehovořil, píše Kjódó.

Na problematický hovor upozornil neznámý pracovník amerických tajných služeb, podle kterého chtěl Trump na svůj protějšek jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině. Záznam rozhovoru zveřejněný Bílým domem ukazuje, že Trump na slova Zelenského o pokračování spolupráce v obraně reagoval výrokem: „Byl bych ale rád, kdybyste nám prokázali jednu laskavost.“

Návštěva Washingtonu

Podle oficiálního zápisu Zelenskyj následně ujistil, že nový generální prokurátor „se na situaci podívá“. Ukrajinský prezident v rozhovoru s Kjódó řekl, že pouze dával najevo, že Ukrajina může Spojeným státům vyjít vstříc, pakliže by američtí prokurátoři chtěli ve věci podniknout další kroky.

Sněmovna reprezentantů žádá o další dokumenty spojené s Trumpovým telefonátem se Zelenským

Číst článek

Ukrajinští státní zástupci se podle Zelenského budou zabývat jakoukoli žádostí ze strany svých amerických protějšků, bude-li učiněna „v souladu s našimi zákony“.

Prezident Trump několik dní před telefonátem s ukrajinskou hlavou státu zmrazil 400 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) určených na pomoc Ukrajině. Kromě finanční podpory byla ve hře také cesta Zelenského do Bílého domu, kterou podle interní komunikace zveřejněné Kongresem dohadovali poradci obou stran.

V den klíčového telefonátu vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto „za předpokladu, že prezident Zelenskyj přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat“.

Tento týden nakonec Trump před novináři otevřeně vyzval k vyšetřování Bidenových Čínu, kde Biden mladší podnikal. Vyšetřování veřejně doporučil také Kyjevu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme