Potvrzeno. Ukrajinská komise zveřejnila výsledky prvního kola prezidentských voleb

Ukrajinská ústřední volební komise ve čtvrtek zveřejnila konečné oficiální výsledky prvního kola prezidentských voleb, v němž voliči hlasovali minulou neděli. Vítěz Volodymyr Zelenskyj podle statistiky získal 30,24 procenta hlasů, druhý dosavadní prezident Petro Porošenko 15,95 procenta. Oba postupují do druhého kola.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise zveřejnila výsledky prvního kola ukrajinských voleb (ilustrační foto) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Bývalá premiérka a vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková s 13,4 procenta odevzdaných hlasů skončila třetí před proruským kandidátem Jurijem Bojkem (11,6).

Stane se ze seriálového prezidenta i ten skutečný? Zelenského politická nezkušenost se voličům líbí

Číst článek

Se 6,9 procenta hlasů byl pátý bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko a šesté místo obsadil bývalý šéf tajné služby SBU Ihor Smeško (6,04).

Tymošenková ale tvrdí, že podle jejích vlastních odhadů měla získat 21 procent a postoupit do druhého kola s Volodymyrem Zelenským místo Petra Porošenka. 

Ve druhém kole voleb, které se bude konat 21. dubna, Tymošenková nepodpoří ani jednoho z kandidátů Zelenskyj-Porošenko. „Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou,“ prohlásila.

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj nemá žádné politické zkušenosti. Ukrajinci ho ale znají z televizního seriálu, ve kterém ztvárnil právě roli hlavy státu. Standardní prezidentskou kampaň nicméně Zelenskyj před prvním kolem odmítl vést a jeho politický program zůstává záhadou.

K volebním urnám v prvním kole přišlo 63,5 procenta oprávněných voličů. 

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme