Ukrajinské jednotky zastavily postup Rusů na frontě, řekl Zelenskyj. Situace se prý lepší

Ukrajinské jednotky zastavily postup Ruska na frontě, řekl v pondělí v rozhovoru s francouzskou stanicí BFM TV a listem Le Monde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je nyní podle něj pro ukrajinskou armádu lepší, než byla v posledních měsících. Agentura AFP však poznamenala, že jeho tvrzení je v rozporu s řadou hodnocení vývoje na frontové linii.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Jistě, Rusové zničili Avdijivku a zmocnili se území, ale teď už nemohou dál postupovat, přišli o velké množství letadel,“ uvedl Zelenskyj v rozhovoru | Foto: Alina Smutko | Zdroj: Reuters

„Přišel jsem ze schůze s armádním velením: situace je mnohem lepší, než byla za poslední tři měsíce. (...) Dobře jsme si poradili s ruským letectvem, napravili jsme situaci na východě, zastavili jsme ruský postup,“ řekl Zelenskyj, podle kterého se ukrajinská armáda potýkala zejména s nedostatkem munice i nálety ruských dronů.

Drželi přes měsíc 360 Ukrajinců ve sklepě. Patnáct Rusů dostalo dvanáct let vězení

Číst článek

Rusko letos v polovině února dobylo město Avdijivka ve východukrajinské Doněcké oblasti. Podle médií se jednalo o největší změnu a zároveň úspěch ruských vojsk na více než 1000 kilometrů dlouhé frontové linii od loňského května, kdy se ruské jednotky zmocnily nedalekého města Bachmut.

Ukrajinští činitelé od té doby mnohokrát naznačili, či přímo uvedli, že situace na frontě zůstává napjatá a složitá. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v souvislosti s tím na začátku února uvedl, že na východní frontě vymění část brigádních velitelů.

„Jistě, Rusové zničili Avdijivku a zmocnili se území, ale teď už nemohou dál postupovat, přišli o velké množství letadel,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinské letectvo v posledních týdnech oznámilo zničení vícero ruských stíhacích bombardérů Suchoj Su-34. Moskva se k tomuto tvrzení nevyjádřila.

Moskva navrhuje zrušit zákon, který v roce 1954 předal Krym Ukrajině. Argumentují referendem

Číst článek

Zelenskyj v rozhovoru také zopakoval, že jeho země v tuto chvíli nežádá o vyslání vojáků NATO na ukrajinské bojiště. „Vaše děti na Ukrajině nezemřou,“ řekl francouzským médiím.

Debata o možnosti působení vojsk NATO na Ukrajině se rozhořela poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron na konci února v odpovědi na dotaz ohledně případného vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu řekl, že nic nelze vyloučit, což si vysloužilo ostrou kritiku Moskvy.

Ukrajinský prezident v pondělí uvedl, že se přimlouvá za vyslání techniků, kteří by obstarávali výcvik nebo pomohli s obsluhou západních systémů.

ČTK, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme