Vaše návštěva je silným projevem podpory, řekl Zelenskyj premiérům Česka, Polska a Slovinska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v úterý v Kyjevě setkal s premiéry Česka, Polska a Slovinska. Jejich návštěvu Zelenskyj v příspěvku na sociálních sítích označil za silný projev podpory pro Ruskem napadenou Ukrajinu. Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša dorazili do Kyjeva vlakem. Po jednání státníci uvedli, že země stojí po boku Ukrajiny společně s Evropou.

Kyjev (Aktualizováno: 23:36 15. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v úterý setkal s premiéry Česka, Polska a Slovinska | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

„Vaše návštěva Kyjeva v této pro Ukrajinu těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme,“ uvedl prezident Zelenskyj na sociální síti Telegram, kde zveřejnil také záběry ze setkání. Jak je patrno z videa, schůzky se zúčastnil rovněž ukrajinský premiér Denys Šmyhal, poznamenala agentura Interfax-Ukrajina.

„Jsem velice rád, že tu můžu být a vyjádřit podporu vaší zemi a vašemu boji. Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Hlavním cílem naší návštěvy je vyjádřit to, že nejste sami. Naše země vám stojí po boku, spolu s Evropou,“ řekl po setkání český předseda vlády Petr Fiala (ODS).

„Evropská unie je s vámi, jste součásti naší rodiny. Toto vzkazujeme těm, kteří vás napadli,“ uvedl po setkání slovinský premiér Janez Janša. „Budeme samozřejmě podporovat vaše členství v Unii,“ dodal Janša.

Morawiecki zdůraznil, že Ukrajina musí mít k dispozici zbraně, aby se mohla účinně bránit. „Nikdy vás neopustíme,“ uvedl polský premiér.

Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který se do Kyjeva vypravil rovněž, podle agentury Reuters řekl, že na Ukrajinu by měla být vyslána mezinárodní mírová mise. „Myslím, že je nezbytné mít mírovou misi - NATO, případně nějakou širší mezinárodní strukturu, ale misi, která se bude schopna bránit, která bude operovat na ukrajinském území,“ uvedl de facto nejvlivnější polský politik.

‚Odvaha opravdových přátel‘

Zástupci středoevropských zemí se do Kyjeva vydali proto, aby vyjádřili podporu Ukrajině čelící ruské invazi. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února.

Přes setkáním Zelenským politici jednali také s premiérem Šmyhalem, který na twitteru napsal, že hovořili o podpoře Ukrajiny a posílení sankcí kvůli ruské agresi. „Odvaha opravdových přátel,“ ocenil výpravu trojice ministerských předsedů do ostřelovaného Kyjeva šéf ukrajinské vlády.

The Prime Ministers of 🇵🇱 @Mateusz Morawiecki, 🇸🇮 @Janez Janša and 🇨🇿 @Petr Fiala arrived on the behalf of @EU Council to #Kyiv today. The courage of true friends of 🇺🇦! Discussing support of #Ukraine and strengthening sanctions against the Russian aggression.

19:00 – 15. 03. 2022

1894 11423

Fiala už dříve během úterka uvedl, že cesta do Kyjeva je zorganizována po konzultacích s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle něj je o ní informováno mezinárodní společenství včetně OSN.

Symbolika Kaczyńských

Na neohlášenou návštěvu do Kyjeva v úterý zamířil také šéf litevské diplomacie, který se setkal se svým ukrajinským protějškem.

Rusko uvalilo sankce na nejvyšší představitele USA včetně prezidenta Bidena či ministra Blinkena

Číst článek

To, že se na cestu s trojicí ministerských předsedů vydal také Jaroslaw Kaczyński, v sobě nese jistou symboliku a snahu navázat na odkaz jeho bratra-dvojčete, někdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, uvedla polská média.

Lech Kaczyński v srpnu 2008 vyrazil do Gruzie, která tehdy bojovala s proruskými separatisty i ruskými jednotkami, aby podpořil její vedení. Připojili se k němu tehdy prezidenti Ukrajiny, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Morawiecki dnes na facebooku připomněl tehdejší výrok Lecha Kaczyńského: „Dnes Gruzie, zítra Ukrajina, pozítří pobaltské státy a později přijde možná čas i na moji zemi, na Polsko.“ Lech Kaczyński zemřel v dubnu 2010 při leteckém neštěstí na západě Ruska

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme