Nedůvěřovat Rusku, netolerovat jaderné hrozby a vyměnit zajatce. Zelenskyj představil mírový plán

Je čas zastavit ruskou válku na Ukrajině, prohlásil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoprojevu na summitu hospodářsky nejsilnějších zemí světa G20 na indonéském ostrově Bali. Stát by se tak mělo na základě jím navrženého plánu. Kyjev dlouhodobě deklaruje, že je ochoten jednat s Moskvou o příměří pouze pod podmínkou, že se ruské síly zcela stáhnou z Ukrajiny.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Nusa Dua (Indonésie) (Aktualizováno: 9:54 15. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie ukrjainského prezidenta Volodymyra Zelenského během návštěvy osvobozeného Chersonu (foto z listopadu 14. listopadu 2022)

Fotografie ukrjainského prezidenta Volodymyra Zelenského během návštěvy osvobozeného Chersonu (foto z listopadu 14. listopadu 2022) | Foto: Ukrainian Presidency / ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

„Jsem přesvědčen, že nyní nastal čas, kdy ruská ničivá válka musí a může být zastavena,“ řekl Zelenskyj na uzavřeném jednání skupiny G20. Agentury AFP a Reuters získaly anglický přepis jeho projevu.

V něm Zelenskyj popsal svůj plán na nastolení míru a „záchranu tisíců životů“: Nedůvěřovat Rusku, netolerovat jeho jaderné hrozby a provést úplnou výměnu zajatců. Válka by podle něj měla skončit „spravedlivě“ a na základě Charty OSN a mezinárodního práva.

⚡️Zelensky to G20 summit: 'Now is the time to end Russia's destructive war.'

President Volodymyr Zelensky told the G20 summit in Bali virtually that he is "convinced now is the time when the Russian destructive war must and can be stopped," AFP reported.

05:44 – 15. 11. 2022

999 6366

Navrhl také prodloužit na neurčito dohodu mezi Ukrajinou, Ruskem, OSN a Tureckem, která Kyjevu umožňuje vyvážet z ukrajinských přístavů obilí a další zemědělské produkty.

Mezinárodní společenství by se podle Zelenského mělo rovněž zaručit za „radiační bezpečnost“ v Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárně. „Prosím, zvolte cestu vůdcovství. Společně jistě najdeme vzorec pro mír,“ dodal.

Větší tlak na Rusko

Setkání světových lídrů na Bali je největší od začátku pandemie covidu-19. Ruský prezident Vladimir Putin se jej neúčastní, zastupuje ho ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Válka na Ukrajině není na oficiálním programu jednání vrcholné schůzky, přesto však zasedání dominuje. Podle agentury DPA se vyjednavači dohodli na znění závěrečného komuniké, v němž mají členské státy G20 mimo jiné odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

„Měli bychom se pokusit využít setkání G20 k tomu, abychom přesvědčili všechny partnery, aby na Rusko vyvíjeli větší tlak,“ citovala agentura Reuters z tiskové konference předsedy Evropské rady Charlese Michela před zahájením dvoudenní vrcholné schůzky.

‚V jaderné válce nelze zvítězit.‘ Biden a Si Ťin-pching zdůraznili odpor vůči použití atomových zbraní

Číst článek

Michel také řekl, že ukončení „nesmyslné války“ ze strany Ruska je nejlepším způsobem, jak vyřešit energetickou a potravinovou krizi ve světě. Uvedl přitom, že shoda na závěrečném komuniké byla nalezena na úrovni vyjednavačů.

Podle DPA se jim podařilo překonat počáteční odpor Moskvy a dostat do usnesení ostré odsouzení ruské invaze na Ukrajině. Ta má být v textu označena jako válka a nikoliv jako speciální vojenská operace, jak boje na Ukrajině nazývá oficiálně Rusko.

Vysoce postavený představitel americké vlády v úterý uvedl, že se jedná o důrazné odsouzení většinou členů skupiny G20. Důraz byl při vyjednávání kladen na vytvoření co nejširší koalice v rámci skupiny G20, čehož bylo podle něj dosaženo.

Konečný souhlas Moskvy s návrhem textu vnímá americký představitel jako známku toho, že Rusko už v otázce Ukrajiny nemůže počítat s podporou Číny.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Podle agentury Reuters se do návrhu usnesení promítlo, že většina členů G20 důrazně odsuzuje válku, ale existují různé pohledy. Usnesení má rovněž ocenit obilnou dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů a export ruských plodin a hnojiv.

Zásadní je podle návrhu textu dodržování mezinárodního práva a upevňování mezinárodního systému, který zajišťuje mír a stabilitu, uvádí Reuters.

Součástí usnesení má být také zmínka o nepřípustnosti použití jaderných zbraní, na níž se v pondělí na svém prvním osobním setkání shodl americký prezident Joe Biden se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Kritizovali také ruské vyhrůžky použitím jaderných zbraní ve válce proti Ukrajině.

Sunak: Putin má moc vše změnit

Britský premiér Rishi Sunak představitelům G20 řekl, že by Putin měl být připraven se na summitu postavit světovým lídrům. Odchod ruských jednotek z Ukrajiny by podle něj znamenal „největší změnu“ ve světových záležitostech. Informoval o tom list The Guardian.

„Jeden člověk má moc to všechno změnit,“ prohlásil Sunak. „Je pozoruhodné, že se Putin necítil na to připojit se k nám. Možná kdyby to udělal, mohli bychom se pustit do řešení věcí,“ řekl, přičemž se podle deníku svými slovy obrátil na Lavrova, což bylo poprvé od začátku války, kdy se britský premiér setkal tváří v tvář s vysoce postaveným ruským představitelem.

V poznámce mířené zemím, které zůstaly v konfliktu neutrální, včetně Číny a Indie, Sunak řekl, že všechny státy jsou ve větším nebezpečí kvůli nyní vzniklému precedentu.

Setkání světových lídrů na Bali je největší od začátku pandemie covidu-19. Válka na Ukrajině není na oficiálním programu jednání vrcholné schůzky, přesto však zasedání dominuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme