Moskva už skrytě mobilizovala dříve, říká Zelenskyj. Na plánu osvobodit Ukrajinu se podle něj nic nemění

Osvobodíme celé území Ukrajiny navzdory vyhrůžkám ruského prezidenta Vladimira Putina jadernými zbraněmi, řekl ve středečním rozhovoru s německým deníkem Bild ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Částečnou mobilizaci podle něj Rusko provádělo skrytě již dříve, než ji ve středu oficiálně vyhlásilo.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident si nemyslí, že se Putin odhodlá k použití jaderných zbraní proti Ukrajině, nedokáže to ale vyloučit. Nemyslím si, že svět připustí, aby nasadil tyto zbraně, řekl Zelenskyj. Přesto podle něj existují rizika, neboť do hlavy tomuto člověku nevidíme.

V osvobozené části Charkovské oblasti se našlo deset mučíren, řekl v projevu Zelenskyj

Číst článek

Vyhrůžkám se však Ukrajina nepodvolí a bude krok za krokem postupovat podle svých plánů a osvobodí své území, dodal Zelenskyj. Zítra může Putin říct: Chceme kromě Ukrajiny také část Polska, jinak použijeme jaderné zbraně. Na takovéto kompromisy nelze přistoupit, řekl.

Putin ve středu ráno vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci. Prohlásil, že tak činí na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Západní státy Putin obvinil z jaderného vydírání a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. Kyjev již dříve uvedl, že vyhlášení částečné mobilizace svědčí o tom, že Moskvě nevycházejí válečné plány.

Po ruském útoku na hráz je zaplavený Krivyj Rih. ‚Hladina se mění každou hodinu,‘ hlásí Kyjev

Číst článek

Ruský prezident podpořil také konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech ukrajinského území. Podle Zelenského pseudoreferenda, která by se měla konat již tento týden, 90 procent států neuzná.

Vyhlášení částečné mobilizace podle Zelenského ukazuje, že má Rusko problémy s důstojníky a dalšími armádními příslušníky a že jeho jednotky na Ukrajině utíkají z boje". Naše tajné služby a naši spojenci to již říkali. Mobilizaci prováděl (Putin) celý poslední měsíc, dodal ukrajinský prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme