,Něco se stalo na poslední chvíli.‘ Zelenskyj zrušil projev v Senátu USA, měl vyzvat k podpoře Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj úterní plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Čekalo se, že na zákonodárce bude apelovat, aby přijali zákonný balík, jehož návrh mimo jiné počítá s 61 miliardami dolarů (asi 1,38 bilionu korun) pro vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, která se brání ruské invazi. O zrušení projevu informovala agentura AFP s odvoláním na šéfa demokratické většiny v Senátu Chucka Schumera.

Washington/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předpokládá se, že Síly speciálních operací stojí za nejsofistikovanějšími operacemi ukrajinské armády provedenými na územích pod ruskou kontrolou

Nyní Bílý dům varuje, že vládě nejspíše do konce roku dojdou peníze na vyzbrojování Ukrajiny | Foto: Nina Liashonok | Zdroj: Reuters

„Zelenskyj se nemohl připojit k našemu brífinku v 15.00 (21.00 Středoevropského času) – něco se stalo na poslední chvíli,“ uvedl Schumer podle serveru Ukrajinska pravda. Proč Zelenskyj přes videohovor nemohl vystoupit, Schumer neupřesnil, podotýká ruskojazyčný web stanice BBC.

Rusko sestřelilo 41 ukrajinských dronů, tvrdí. Útokům čelila i Ukrajina, v řadě oblastí zněly sirény

Číst článek

Spojené státy jsou největším vojenským podporovatelem Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi; od 24. února loňského roku podle amerického ministerstva zahraničí napadené zemi poskytly pomoc v hodnotě 44,2 miliardy dolarů (asi 997 miliard korun).

Nová pomoc Ukrajině, kterou slíbil demokratický prezident Joe Biden, je však nyní v ohrožení kvůli protestům kongresových republikánů, kteří schválení podmiňují zpřísněním americké imigrační politiky.

Dalšími položkami v projednávaném zákonu jsou peníze pro Izrael či prostředky na posílení ostrahy na americko-mexické hranici, kam letos v rekordních počtech přichází migranti prchající především ze zemí Latinské Ameriky.

Moskva potvrdila smrt ruského generála. Zemřel na Ukrajině, vybuchla pod ním mina

Číst článek

Nejvýše postavený republikán v Senátu Mitch McConnel v úterý své kolegy vyzval, aby pro zákon, který nebude obsahovat změny v azylové politice, nezvedali ruku.

Aby balík Senátem prošel, musí se pro něj vyslovit tři pětiny horní komory Kongresu, tedy se všemi demokraty alespoň devět republikánů. O jeho přijetí požádala Kongres americká vláda už v říjnu.

Nyní Bílý dům varuje, že vládě nejspíše do konce roku dojdou peníze na vyzbrojování Ukrajiny. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, který je na návštěvě USA, řekl, že ztráta americké pomoci by vytvořila velké riziko, že Ukrajina válku s Ruskem prohraje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme