Zelenskyj v Bratislavě mluvil o zárukách od NATO. Čaputová ohlásila spolupráci při vývoji nové houfnice

Perspektiva Ukrajiny je v NATO, spravedlivý mír musí respektovat územní celistvost Ukrajiny, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po dnešním jednání se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským. Čaputová před novináři také ohlásila spolupráci obou zemí při výrobě munice či vývoji nového typu houfnice. Zelenskyj poděkoval za slovenskou solidaritu a pomoc Ukrajině, která se od loňského února brání ruské invazi.

Bratislava (Aktualizováno: 18:20 7. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s Volodymyrem Zelenským

Volodymyr Zelenskyj se do Bratislavy přesunul z Prahy | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Celý demokratický svět pomáhá Ukrajině, ale nikdo jí nedal takovou sílu, jako jeden člověk, prezident Zelenskyj. Jeho odhodlání inspiruje mnoho lidí na světě a dodává sílu jeho krajanům, kteří se už téměř 500 dnů brání ruské agresi. Vede zemi, která brání svou budoucnost a své právo samostatně o ní rozhodovat,“ uvedla Čaputová po přivítání Zelenského.

„Nikoliv Rusko či jiná země má rozhodovat o členství suverénního státu v nějakém společenství, ale má to být rozhodnutí tohoto suverénního státu a samozřejmě zemí, které toto společenství tvoří,“ prohlásila Čaputová.

Dodala, že od nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance očekává poskytnutí vize Kyjevu o jeho členství v organizaci po ukončení války na Ukrajině a také prohloubení praktické a politické spolupráce mezi NATO a Ukrajinou.

Zelenskyj řekl, že by uvítal, kdyby NATO, jehož vrcholná schůzka se uskuteční příští úterý a středu ve Vilniusu, poskytlo jeho zemi záruky do té doby, než se stane členem aliance.

Welcome to #Slovakia / Ласкаво просимо до Словаччини, @Володимир Зеленський. 🇸🇰+🇺🇦

13:47 – 07. 07. 2023

1506 19140

Podle Čaputové Ukrajina jako oběť nevyprovokované agrese má plné právo očekávat pomoc ze zahraničí; prezidentka zároveň vyjádřila přesvědčení, že Kyjev bude úspěšný ve své obraně

Čaputová také ohlásila spolupráci obou zemí při výrobě munice či vývoji nového typu houfnice. Zelenskyj poděkoval za slovenskou solidaritu a pomoc Ukrajině, která se od loňského února brání ruské invazi.

‚Spolehlivý soused‘

Na twitteru Zelenskyj Slovensko označil za „spolehlivého souseda“, s místními představiteli chce jednat o „konkrétní obranné podpoře, evropsko-atlantické integraci Ukrajiny, summitu NATO a mírovém plánu, bilaterální spolupráci a energetické bezpečnosti“.

Slovakia is next. Important meetings in Bratislava with President Zuzana Čaputová, Prime Minister Ľudovít Ódor and Speaker of the National Council Boris Kollár. Together with our reliable neighbor, we are talking about concrete defense support and Euro-Atlantic integration of… twitter.com/i/web/status/1…

12:51 – 07. 07. 2023

889 9490

Slovenská policie už dopoledne rozmístila hlídky na trase od bratislavského letiště k sídlu slovenské prezidentky, strážníky nasadila také do centra slovenské metropole. Na prostranství u prezidentského paláce, u kterého jsou rušné silnice, byly rozmístěny zábrany. U nich se shromáždil dav lidí s ukrajinskými vlajkami.

Česko daruje Ukrajině útočné helikoptéry a velkorážní munici, slíbil Fiala po jednání se Zelenským

Číst článek

Slovensko se řadí k zemím, které od ruské invaze na Ukrajinu pomáhají Kyjevu humanitárně i vojensky. Bratislava předala Kyjevu například stíhačky MiG-29, systém protivzdušné obrany S-300, bojová vozidla pěchoty, odminovací zařízení či vrtulníky a v rámci komerčního kontraktu také samohybné houfnice vlastní výroby.

Před zářijovými předčasnými parlamentními volbami na Slovensku se největší popularitě těší strana Smer-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která vystupuje proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Čaputová na konci loňského května vystoupila s projevem v ukrajinském parlamentu. Letos v dubnu pak Čaputová navštívila Ukrajinu společně s českým prezidentem Petrem Pavlem.

S Pavlem jednal Zelenskyj ve čtvrtek večer po svém příletu na návštěvu Česka, v pátek dopoledne se ukrajinský prezident v Praze zase sešel s premiérem Petrem Fialou a předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

kac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme