Spojme se, porazme Rusko a začněme řešit globální problémy, vyzval Zelenskyj. Plánuje mírový summit

Rusko používá potraviny a jejich nedostatek na světových trzích jako zbraň a ohrožuje tak nejenom Ukrajinu, ale celé mezinárodní společenství. Valnému shromáždění OSN to v úterý v New Yorku řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl také, že připravuje globální mírový summit, kam je zvaná každá země, která netoleruje žádný projev agrese.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenskyj u řečnického pultíku

Zelenskyj u řečnického pultíku | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

„Ukrajina dělá všechno pro to, aby se po ruské agresi nikdo na světě neodvážil napadnout jiný národ,“ řekl ukrajinský prezident.

Politické napětí stoupá, řekl Guterres v New Yorku. Invazi na Ukrajinu označil za porušení Charty OSN

Číst článek

Zelenskyj, který se po loňském videoprojevu letos zúčastnil poprvé Valného shromáždění OSN osobně, Moskvu kritizoval za to, že kromě běžných zbraní se pokouší vydírat světové trhy i „nedostatkem potravin“, přičemž výměnou požaduje „uznání některých, ne-li všech dobytých území“. Rusko také obvinil z páchání genocidy a unášení ukrajinských dětí a připomněl, že na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli tomu vydal zatykač Mezinárodní trestní soud.

„(Využívání potravin nebo energetiky) jako zbraní musí být zamezeno, válečné zločiny musí být potrestány, deportovaní lidé se musí vrátit domů a okupanti se musí vrátit do svých zemí,“ řekl na závěr proslovu Zelenskyj, už klasicky oděný v armádní zeleni.

Svět se podle ukrajinského prezidenta musí sjednotit a porazit Rusko, aby se mohl soustředit na palčivější globální problémy. V souvislosti s tím hovořil o zhoršující se klimatické krizi a přírodních katastrofách, jako byly nedávné záplavy v Libyi či zemětřesení v Maroku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme